Górnik Zabrze zmieni właściciela? Lukas Podolski znalazł inwestora. To pochodzący z Rudy Śląskiej polsko-niemiecki biznesmen

Górnik Zabrze zmieni właściciela? Od dłuższego czasu miasto prowadzi rozmowy z sprawie sprzedaży klubu z potencjalnymi inwestorami, ale teraz wygląda na to, że są wreszcie konkrety – według „Sportowych Faktów” zabrzański klub chce kupić Thomas Hansla, pochodzący z Rudy Śląskiej niemiecki biznesmen i zarazem biznesowy partner Lukasa Podolskiego, który ma pełnić „kluczową rolę” w procesie przejęcia Górnika.

Fot. FB/ Lukas Podolski
Lukas Podolski

Jak poinformował Piotr Koźmiński ze „Sportowych Faktów”, przejęciem Górnika Zabrze zainteresowany jest Thomas Hansla, 52-letni właściciel i prezes firmy Key Solutions, która swoje oddziały ma między innymi w Katowicach i we Wrocławiu. Key Solutions opracowuje projekty wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego dla branży automotive, zajmuje się ponadto elektryką samochodową i rozwojem oprogramowania. Świadczy także usługi dla lotnictwa, kolejnictwa i branży AGD. Hansla, który pochodzi z Rudy Śląskiej, jest biznesowym partnerem Lukasa Podolskiego, a także kibicem Górnika.

Jak mówi Hansla w rozmowie z Koźmińskim, pomysł przejęcia Górnika narodził się wiosną tego roku, a pierwsze rozmowy z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent Zabrze odbyły się na początku lata. Thomas Hansla uważa, że Górnik nie wykorzystał w stu procentach potencjału Lukasa Podolskiego, który jest „marką światową”. I zamierza to zmienić. Ma też swoje pomysły na klub – chce inwestować w akademię i wzmocnić jej sztab szkoleniowy, a także skauting. Jako przykład skutecznego promowania własnych wychowanków przywołuje przykład Ajaxu Amsterdam, podkreślając, że byłby to również dobry model dla zabrzańskiego klubu.

W rozmowach związanych z przejęciem Górnika uczestniczy aktywnie Lukas Podolski. Jak kilka miesięcy temu stwierdziła prezydent Zabrza, „zapewne Lukas Podolski otwiera wiele drzwi” i „przy jego boku łatwiej nam rozmawiać”. Czy zabrzański klub zmieni zatem właściciela? Thomas Hansla ma nadzieję, że rozmowy z przełomu czerwca i lipca będą kontynuowane.

Warto przy tym przypomnieć, że w kwietniu 2011 roku decyzją Rady Miasta (16 radnych było „za”, 7 „przeciw”) Zabrze stało się większościowym udziałowcem Górnika obejmując pakiet 52 procent akcji klubu. Zadłużenie Górnika wynosiło wówczas 32 miliony złotych. W kwietniu tego roku klub opublikował raport finansowy za 2022 rok. Straty wciąż rosną – w sumie jest to już ponad 143 mln złotych. W 2022 roku klub wydał więcej na wynagrodzenia, wzrosły też koszty działalności operacyjnej, jednak trzeba zaznaczyć, że strata (2,3 mln złotych) była znacznie mniejsza niż rok wcześniej (prawie 10,5 mln zł w 2021). Zeszłoroczne przychody zabrzańskiego klubu osiągnęły niespełna 43 mln złotych.

Podolski

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski zamierza kupić Górnika Zabrze. „To klub, który ma największy potencjał w Ekstraklasie"

Autor: Arkadiusz Nauka

22/08/2022

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Nowy kontrakt Podolskiego to dla Górnika Zabrze obietnica europejskich pucharów

Autor: Arkadiusz Nauka

21/05/2023

Lukas podolski stadion gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski: Po pierwsze, jestem Ślązakiem. Muszę kochać te podwórka i familoki, bo one są moje

Autor: Marcin Zasada

10/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon