Góry Opawskie - atrakcje i szlaki. Odkryj piękne góry, o których nie słyszałeś!

Gdzie znajdują się Góry Opawskie? Co warto tam zobaczyć? Jakie szlaki pokonać? Przedstawiamy kilka propozycji, które sprawią, że od razu będziesz chciał wsiąść w samochód i odwiedzić to miejsce!

Gory opawskie

Co to są Góry Opawskie?

Czy kiedykolwiek słyszeliście o Górach Opawskich? To czarujący region, znajdujący się w województwie opolskim. Bliski, a kryje w sobie piękno natury i spokój, których zazwyczaj szukamy w odległych rejonach Polski. Wyprawa w to miejsce jest połączeniem aktywności i wypoczynku. Polsko-czeskie Góry Opawskie są pełne lasów, które wypełniają nas ciszą, jakiej nie zaznasz w kurortach i na popularnych szlakach.

Ze względu na swoją lokalizację i połączenie autostradą A4, znajdują się niecałe dwie godziny z Wrocławia czy Górnego Śląska, dlatego jest to idealne miejsce na wakacje z dziećmi - z dala od zgiełku i hałasu, bez tłumów turystów i w atrakcyjnych cenach. Piękne krajobrazy, zabytki, legendy… To tylko część tego, co możesz odnaleźć w Górach Opawskich.

Najwyższy szczyt Gór Opawskich - Wyprawa na Biskupią Kopę

Zdobyć szczyt razem z dziećmi? W Górach Opawskich to możliwe!

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich. Wznosi się ona na wysokość 890 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się niezwykła wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę Polski i Czech. Biskupia Kopa jest jedynym miejscem w Sudetach, gdzie można tak daleko sięgnąć wzrokiem na wschód. Przy dobrej pogodzie mamy możliwość zobaczyć Tatry Zachodnie, oddalone o 210 km od Biskupiej Kopy.

Szlak na Biskupią Kopę jest nie tylko oznaczony niskim stopniem trudności, ale faktycznie dostępny jest dla młodszych adeptów „wypraw” górskich. Oferuje spokojny spacer przez piękne lasy, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie drobne wyzwania oraz miejsca na przerwę i odpoczynek. Z tego powodu szlak ten jest bardzo często wybierany przez turystów. To idealna trasa na wypad z całą rodziną - w końcu, jaka rodzina nie chciałaby wspólnie zdobyć szczytu korony gór polskich!

Góry Opawskie - atrakcje warte odwiedzenia z dzieckiem

Grób Czarownicy, Zamkowa Góra, Piekiełko, Gwarkowa Perć Miasteczko Złota, Legenda o Jednorożcu, skocznia narciarska, tajemnicze kurhany. Czy możliwe jest, że to wszystko znajduje się w jednym miejscu? Tak! Góry Opawskie kryją mnóstwo tajemnic w swoich magicznych lasach. Na terenie Gór Opawskich znajdują się oznakowane szlaki turystyczne o różnych stopniach trudności i długości. Szlaki te prowadzą przez urokliwe doliny, pagórki, lasy, wzdłuż malowniczych strumieni. Często biegną powyżej ściany lasu, tworząc wrażenie spacerów na dużych Tatrzańskich wysokościach.

Lokalizacja Gór Opawskich pozwala na zorganizowanie krótkiej, rodzinnej wycieczki z Katowic i całej aglomeracji śląskiej. Planując wakacje całą rodziną, koniecznie musicie odwiedzić te miejsca i zgłębić historię i legendy tej części Polski, często nieświadomie mijanej w pędzie autostradą. Sprawdźcie naszą propozycję planu podróży dla odkrywców www.naopak.info i zobaczcie te cudowne miejsca na własne oczy.

Głuchołazy - atrakcje warte odwiedzenia

Głuchołazy ze swoją prominentną historią uzdrowiskową to idealne miejsce do odwiedzenia dla osób ceniących sobie ciszę oraz poszukujących odpoczynku z dala od zgiełku. Mała miejscowość, zlokalizowana tuż przy Górach Opawskich, znajdzie swoich wielbicieli zarówno wśród osób starszych, jak i młodych, lubiących odkrywać nowe miejsca. Urokliwe uliczki, piękny rynek z zabytkowymi kamienicami i wieża ratuszowa to tylko część krajobrazów, które zachwycą Was w tym miejscu.

Głuchołazy słyną ze swojej kurortowej tradycji. Znajduje się tam słynny Park Zdrojowy z kilkunastoma hektami zieleni, wypełnionymi barwnymi kwiatami, intrygującymi alejkami z romantycznymi mostkami oraz muszlą koncertową, gdzie latem odbywają się koncerty i imprezy.

W Głuchołazach znajduje się również druga najwyższa tężnia solankowa w Europie (pierwsze miejsce należy do Ciechocinka). W województwie opolskim zdecydowano się jednak połączyć tężnię z wieżą widokową, skonstruowaną z 6 poziomów, dając jej wysokość 15m.

Oprócz celów zdrowotnych i wodolecznictwa, warto wybrać się również do Głuchołazów na spacer na Przednią Kopę, położoną 496 m n.p.m. Na szczyt, gdzie znajduje się kamienna wieża, wzniesiona w 1927 rok, która intryguje swoją skomplikowaną historią. Dostać się na nią możemy, wybierając jeden z trzech szlaków (żółty, czerwony i niebieski).

Góry Opawskie - Park Krajobrazowy

Góry Opawskie kryją w sobie wiele atrakcji i nieodkrytych miejsc, zachowanych dzięki objęciu ochroną przez Park Krajobrazowy. Gwarantuje on nieskażoną naturę, zachowanie walorów krajobrazowych, bezpieczeństwo oraz komfortową infrastrukturę. Położony jest on pomiędzy Głuchołazami i Prudnikiem.

Park Krajobrazowy w Górach Opawskich jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Podczas wycieczki na swojej drodze znajdziemy pomniki przyrody ożywionej, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne z tablicami edukacyjnymi, tajemnicze formacje skalne, ślady historyczne. Dodatkowo, wszystkie trasy prowadzą przez piękne zielone krajobrazy, ponieważ aż 80% parku stanowią lasy górskie i mieszane.

Ze względu na ochronny charakter Parku Krajobrazowego, na jego terenie utworzono cztery rezerwaty. Każdy z nich odpowiada za ochronę innych obszarów parku. Pierwszy z nich - rezerwat “Cicha Dolina” odpowiada za ochronę wielu gatunków roślin oraz starego lasu mieszanego z przewagą buka. Kolejnym jest rezerwat “Las Bukowy”, który zgodnie ze swoją nazwą, chroni około stupięćdziesięcioletni las bukowy. Rezerwat “Nad Białką” odpowiada za ochronę dobrze zachowanych śladów po wydobyciu złota na tym terenie w średniowieczu. Z kolei rezerwat “Olszak” chroni kwaśny las dębowy, który jest domem dla bardzo rzadkiego gatunku motyla - Alabonia staintoniella. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można go zobaczyć.

Te niepozorne Góry Opawskie wraz z Parkiem Krajobrazowym zachwycą Was swoim pięknem i sprawią, że spacer będzie przyjemnością i atrakcją dla całej rodziny. Na długo zapamiętacie piękne krajobrazy oraz wyjątkową faunę i florę. Wybierzcie się w to miejsce i sami odkryjcie piękno, jakie skrywa Polska.

Góry Opawskie - nocleg, wyżywienie i atrakcje w Ośrodku Ziemowit.

Jesteś gotowy na wakacje? Twoja przygoda zaczyna się tutaj!

Ośrodek Ziemowit znajduje się w Jarnołtówku, w samym sercu Gór Opawskich. Jest idealnym miejscem na nocleg ze względu swoją lokalizację i bliskość do atrakcji Gór Opawskich oraz niską ceną. Dodatkowo Goście Ośrodka mają możliwość skorzystania z wyżywienia w formie bufetu oraz bezpłatny dostęp do basenu, sauny, łaźni i SPA z zabiegami rehabilitacyjnymi, które idealnie sprawdzą się na odprężenie po górskich wyprawach. Dodatkowo, do dyspozycji Gości Ośrodek oddaje wiatę grillową, plac zabaw, pole do minigolfa oraz bawialnię dla dzieci. Wszystkie te atrakcje świetnie sprawdzą się na rodzinne spędzanie czasu i budowanie bliskich relacji.

Teraz już wiesz, ile kryją w sobie Góry Opawskie. Pomimo swojego piękna i tajemniczości, nie są tak znane, jak większe pasma górskie w Polsce. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, aby odkryć te wspaniałe tereny, zaskoczyć rodzinę i zoptymalizować wydatki wakacyjne.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Wejdź na www.naopak.info, dowiedz się więcej o Górach Opawskich i zaplanuj wakacje dla całej rodziny.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon