„Goście, goście… w Gliwicach”. Od Jana III Sobieskiego i Fryderyka Wilhelma IV po Johna Baildona, czyli spacery z atrakcjami

„Goście, goście… w Gliwicach”. Dodajmy – słynni goście. Gliwice mają długą historię, a przez wieki do miasta zjeżdżali król, cesarz, przemysłowcy czy pisarze. W sobotę, 1 lipca, z okazji Święta Metropolii pod nazwą Kierunek GZM, będzie można zwiedzić miasto właśnie śladem słynnych gości.

Fot. slaskietravel/ T. Renk
Gliwice ulica Zwycięstwa

Kierunek GZM to doroczne święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego ramach w pierwszy weekend lipca odbędzie się mnóstwo spacerów i wycieczek po ciekawych miejscach w metropolii. Program wydarzenia obejmuje ponad 130 mikrowycieczek do ciekawych i nietuzinkowych miejsc Metropolii. Jedną z nich będzie spacer po Gliwicach śladami słynnych gości. A w zasadzie cztery spacery – o godzinie 10, 12, 14 i 16. Zdecydowanie odwiedzić Gliwice będzie warto, tym bardziej, że na płycie rynku czekać będzie dodatkowa atrakcja! Więcej o wycieczkach i Święcie Metropolii – na stronie kierunekgzm.pl.

W drodze na Wiedeń

Gliwice to jedno z najpiękniejszych miast Górnego Śląska. Ma długą historią i do tego burzliwą, nic zatem dziwnego, że przez wieku odwiedzali je znaczący goście. Przykłady? Proszę bardzo. W 1683 roku w Gliwicach był król Jan III Sobieski wybierający się z wojskiem pod Wiedeń. Gliwiccy mieszczanie witali króla owacyjnie, a ten – od Bramy Bytomskiej – udał się na nabożeństwo do kościoła Podniesienia Krzyża. Król spędził w mieście dwa dni – 22 i 23 sierpnia. Z kolei w październiku 1845 roku król pruski, Fryderyk Wilhelm IV odwiedził Gliwice z okazji otwarcia linii kolejowej do Katowic. Przy okazji sfinansował figurę „Lwa śpiącego” autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, którą kazał ustawić na cmentarzu wojskowym, by upamiętniała ofiary wojen napoleońskich.

A to dopiero początek. W Gliwicach byli także między innymi car Aleksander II, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Ignacy Kraszewski, Jan Ursyn Niemcewicz czy Tadeusz Różewicz. – Wspomnimy również o takich postaciach, jak Oscar Troplowitz, który wielokrotnie wracał do Gliwic lub John Baildon, który po przyjeździe do naszego miasta, związał się z nim już do końca życia – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy wycieczek będą mieli doskonałą okazję do tego, by poznać nie tylko anegdoty związane z pobytem słynnych gości w Gliwicach, ale także zobaczą miejsca, które odwiedzili i usłyszą sporo opowieści o historii miasta.

Atrakcje dla całych rodzin

Organizatorzy wycieczek po Gliwicach zachęcają do przyjścia całe rodziny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wypełnij formularz dostępny tutaj. We wtorek, 27 czerwca, były jeszcze wolne miejsca na wycieczki o godzinie 12 i 14. Będzie też sporo dodatkowych atrakcji. – W trakcie oprowadzania na trasie spodziewajcie się ciekawych gości – postaci z epoki. Na płycie gliwickiego rynku znajdzie się dodatkowa atrakcja – monidło z archiwalną fotografią gliwickiego rynku, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie a w ramach wydarzenia zorganizowane zostaną również na warsztaty kolażu. Archiwalne zdjęcia Gliwic i „gliwickich Gości” będą źródłem do stworzenia własnego kolażu – podkreślają organizatorzy.

Zbiórka zaplanowana jest pod kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Ignacego Daszyńskiego 2. Trasa wycieczek: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – ul. Siemieńskiego – plac Rzeźniczy – ul. Raciborska – ul. Bankowa – ul. Bytomska – ul. Matejki – ul. Dolnych Wałów – ul. Zwycięstwa – plac Inwalidów Wojennych – Rynek.

Ponad 130 powodów do podróży czyli festiwal Kierunek GZM

Może Cię zainteresować:

Riedel, ikarusy, klatki schodowe, upiory. Ponad 130 powodów do podróży: festiwal „Kierunek GZM"

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2023

Szyb Franciszek Budynek administracji

Może Cię zainteresować:

Węglowa Atlantyda, czyli wyprawa śladami najstarszej kopalni na Górnym Śląsku. „To ślady zaginionego świata. Świata, który funkcjonuje w dwóch wymiarach”

Autor: Michał Wroński

25/06/2023

Pałac Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Architektoniczna perła socrealizmu. Oto Pałac Kultury Zagłębia i jego wnętrza. „Zbiór elementów i detali przełożonych na zupełnie nowy język”

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon