Gruba Zdrój i Hajerowianka. SRK sprawdza, czy woda z kopalń nada się do picia

Żywiec Zdrój i Cisowianka? Zapomnijcie o tym. Wkrótce rynek może podbić Gruba Zdrój i Hajerowianka. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zleciła badania, które mają wskazać, czy wodę z Oddziału Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń "Jan Kanty", "Saturn" i "Siemianowice" w Czeladzi oraz Oddziału KWK "Centrum" w Bytomiu da się uzdatnić do parametrów wody pitnej.

Pexels
Szklanka wody

"Trybuna Górnicza" podaje, że ponad sto milionów metrów sześciennych wody rocznie wypompowuje spod ziemi Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która od lat zastanawia się i szuka rozwiązań na zagospodarowanie tego bogactwa, które wciąż nie jest odpowiednio wykorzystywane. To o tyle istotne, że Polska jest jednym z krajów najbardziej narażonych na nasilający się kryzys wodny w Europie, ponieważ wody, którą można wykorzystać do picia, mamy naprawdę niewiele. Gorzej w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tylko w Czechach, na Malcie oraz Cyprze.

Woda z kopalń nadaje się do picia?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na podstawie przetargu zleciła "wykonanie badań pilotażowych w zakresie możliwości uzdatniania wód kopalnianych do parametrów wody pitnej". Badania będą prowadzone w Oddziale Centralnym Zakładu Odwadniania Kopalń "Jan Kanty", "Saturn" i "Siemianowice" w Czeladzi, a także w Oddziale KWK "Centrum" w Bytomiu.

Stacja pilotażowa, wyposażona m.in. w systemy napowietrzania, filtrowania i ozonowania wody, będzie ustawiona przez co najmniej dziesięć dni w każdej z czterech wskazanych wyżej pompowni. Jak przekazał nam rzecznik SRK Wojciech Jaros - badania trwają.

Raport, który ma wkrótce powstać, powinien wskazać wynik analiz fizykochemicznych wody przed i po uzdatnieniu, ocenę możliwości jej uzdatniania do wymaganych przez prawo parametrów, szczegółowy opis procesu technologicznego, a także wycenę kosztów uzdatniania jednego miliona litrów sześciennych wody kopalnianej rocznie oraz kosztorys budowy jednej stacji o takiej właśnie wydajności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Anna Moskwa

Dodatki węglowe: pieniędzy 3 razy za mało, roboty za dużo

Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

„Rząd sprowadza do kraju błoto zamiast węgla. To frajerstwo"

F Xisq Zw XEAAKZK0

Odnalazł się zaginiony fundusz z górniczej umowy społecznej

Zespol regionalny ds sprawiedliwej transformacji

Możesz zabrać głos w sprawie transformacji Śląska

Tak wygląda wybuch metanu

Tak wygląda wybuch metanu w kopalni [WIDEO]

Jerzy Markowski Bielszowice

Jerzy Markowski: „Węgiel koksowy nie uratuje Bielszowic"

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble