Gruba Zdrój i Hajerowianka. SRK sprawdza, czy woda z kopalń nada się do picia

Żywiec Zdrój i Cisowianka? Zapomnijcie o tym. Wkrótce rynek może podbić Gruba Zdrój i Hajerowianka. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zleciła badania, które mają wskazać, czy wodę z Oddziału Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń "Jan Kanty", "Saturn" i "Siemianowice" w Czeladzi oraz Oddziału KWK "Centrum" w Bytomiu da się uzdatnić do parametrów wody pitnej.

Pexels
Szklanka wody

"Trybuna Górnicza" podaje, że ponad sto milionów metrów sześciennych wody rocznie wypompowuje spod ziemi Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która od lat zastanawia się i szuka rozwiązań na zagospodarowanie tego bogactwa, które wciąż nie jest odpowiednio wykorzystywane. To o tyle istotne, że Polska jest jednym z krajów najbardziej narażonych na nasilający się kryzys wodny w Europie, ponieważ wody, którą można wykorzystać do picia, mamy naprawdę niewiele. Gorzej w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tylko w Czechach, na Malcie oraz Cyprze.

Woda z kopalń nadaje się do picia?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na podstawie przetargu zleciła "wykonanie badań pilotażowych w zakresie możliwości uzdatniania wód kopalnianych do parametrów wody pitnej". Badania będą prowadzone w Oddziale Centralnym Zakładu Odwadniania Kopalń "Jan Kanty", "Saturn" i "Siemianowice" w Czeladzi, a także w Oddziale KWK "Centrum" w Bytomiu.

Stacja pilotażowa, wyposażona m.in. w systemy napowietrzania, filtrowania i ozonowania wody, będzie ustawiona przez co najmniej dziesięć dni w każdej z czterech wskazanych wyżej pompowni. Jak przekazał nam rzecznik SRK Wojciech Jaros - badania trwają.

Raport, który ma wkrótce powstać, powinien wskazać wynik analiz fizykochemicznych wody przed i po uzdatnieniu, ocenę możliwości jej uzdatniania do wymaganych przez prawo parametrów, szczegółowy opis procesu technologicznego, a także wycenę kosztów uzdatniania jednego miliona litrów sześciennych wody kopalnianej rocznie oraz kosztorys budowy jednej stacji o takiej właśnie wydajności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Prof. Rafał Muster

Młodzi wolą stąd wyjechać. W innych miastach zarobią więcej

Próba zamurowania drzwi biura Mateusza Morawieckiego

Związkowcy próbowali zamurować drzwi biura premiera

Władysław Kosiniak Kamysz

Interwencja Władysława Kosiniaka-Kamysza w PGG

Byt kopalnia bobrek wagony

Rosną notowania śląskich prezydentów. Przez brak... węgla

KWK "Zofiówka"

Żałoba w woj. śląskim po tragedii w KWK "Zofiówka"

Kopalnia Pniówek

Zmarł siódmy górnik z "Pniówka". Kolejni w ciężkim stanie...

Błękitny węgiel. Fabrykę "blue coal" chce budować Polska Grupa Górnicza.

PGG buduje fabrykę węgla, który mógłby pokonać smog. Późno