Gwarki w Tarnowskich Górach: Pochód Gwarkowski w niedzielę 11 września przeszedł ulicami miasta

Pochód Gwarkowski w niedzielę 11 września po raz kolejny przeszedł ulicami Tarnowskich Gór, a w nim wiele historycznych postaci - takich jak Johann Sedlaczek, założyciel winiarni przy tarnogórskim rynku, który dziś znów częstował burmistrza miasta i jego gości. Ta tradycyjna parada to gwóźdź programu Gwarków.

Jan III Sobieski, Marysieńka, Jan II Dobry, gwarkowie, powstańcy - to tylko niektóre postacie, jakie można było spotkać w niedzielę 11 września na ulicach Tarnowskich Gór. Parada to tradycyjna część Gwarków. Po pandemicznej przerwie w roku 2020, a później skromniejszej wersji w roku 2021, Gwarki powróciły z całym swoim rozmachem.

Gwarki 2022 na bogato

- Chcieliśmy, żeby Gwarki po przerwie dwuletniej były na bogato - mówił Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - W pochodzie sporo tych historycznych postaci, o wiele więcej niż w poprzednich pochodach. Zawsze staraliśmy się, aby te postacie, które biorą udział w pochodzie, były wierne swoim pierwowzorom historycznym. W tym roku dodatkowo pojawiło się wiele postaci. Tak wiele, że przyznam szczerze, że o niektórych trudno byłoby mi coś powiedzieć – a to jest teraz powód, żeby poszukać.

Janusz Nowak odgrywał postać Johanna Sedlaczka, legendarnego założyciela winiarni przy tarnogórskim rynku. - Pochód Gwarkowski bez Sedlaczka nie mógłby się odbyć, no wiadomo - mówi.

Oczywiście nie zabrało także tak rozpoznawalnej postaci jak chłop Rybka, odkrywca kruszcu, od którego rozpoczęła się historia miasta. W sumie można było zobaczyć około 300 osób, wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postacie zasłużone dla regionu.

Pochód Gwarkowski - ponad 60 lat tradycji

W Tarnowskich Górach obecny był również marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. - Festiwal historii, ale też współczesności, a przede wszystkim mnóstwo cieszących się ludzi - radosnych, pozdrawiających. Myślę, że trochę tego nam brakuje i to jest taka dobra, pozytywna energia - mówił.

- Pochód Gwarkowski to wydarzenie z ponad 60-letnią tradycją - podkreślał burmistrz Czech. - Co roku czekają na niego nie tylko mieszkańcy miasta, ale także wielu gości, którzy z tej okazji przyjeżdżają do Tarnowskich Gór.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pochód Gwarkowski 2023

Pochód Gwarkowski: królowa Marysieńka, Korfanty i Wiedźmin

Alfabet slaski

Śląska odpowiedź na "Alfabet krakoski"

SLAZAQ z Arkadiuszem Czechem burmistrzem Tarnowskich Gór o Gwarkach

Pochód Gwarkowski trafi na listę dziedzictwa kulturowego?

Piknik bracki tarnowskie góry 2023

Bractwo Strzeleckie zaprasza na piknik w Tarnowskich Górach

Terminator po slasku

"Hasta la vista, bajtel!". Kino Kosmos pokaże Terminatora 2

Walentynki 2023

Walentynki po śląsku, czyli Śląski Słownik Miłosny

Weltmajstry

"Weltmajstry" Rokity na scenie katowickiego Korezu