„Gwiezdne wojny” w Parku Śląskim. Darth Vader, księżniczka Amidala, żołnierze Imperium, Jawowie... Czyli uczestnicy konkursu Cosplay na Cosmiconie

W Planetarium Śląskim odbył się pierwszy Cosmicon, czyli Śląski Festiwal Fantastyki. Na konwencie nie zabrakło postaci z „Gwiezdnych wojen” oraz wykładów i dyskusji poświęconych fantastyce. Zorganizowano także konkurs cosplay. Przebierańcy wyglądali… fantastycznie.

Cosmicon w Planetarium Śląskim odbył się dwa dni po światowym Dniu Gwiezdnych Wojen (Star Wars Day). Nic zatem dziwnego, że postacie z gwiezdnej sagi dominowały na konwencie, ale pojawili się także inni filmowi bohaterowie. Głównie za sprawą uczestników otwartego konkursu cosplay.

Jakie postacie zobaczyliśmy na Cosmiconie? Był, rzecz jasna, Darth Vader, a także Sith. Nie zabrakło żołnierzy Imperium, zarówno szturmowców, jak i w zwykłych mundurach. W planetarium pojawiła się księżniczka Amidala, Jawowie (zapewne prosto z Tatooine) czy przedstawicielka Twi'leków z planety Ryloth.

Zobaczcie w naszej galerii, jak wyglądali uczestnicy konkursu.

Czym jest cosplay?

Cosplay (termin pochodzi od angielskich słów costume-kostium i play-grać), można określić jako przebieranki. Jednak to coś więcej. Cosplayer nie tylko się przebiera, ale całkowicie wciela w rolę wciela w rolę wybranej postaci z filmów, seriali, komiksów czy gier.

Co ciekawe, to nie jest nowe hobby. Swoje korzenie ma w latach 30. XX wieku. Modę na tworzenie kostiumów i wcielanie się w fikcyjne postaci zapoczątkowała Morojo, która pojawiła się w przebraniu na pierwszym World Science Fiction Convention (Worldcon) w 1939 r. Choć sam termin cosplay powstał dopiero w 1984 r. – wymyślił go japoński dziennikarz Nobuyuki Takahashi.

Szturmowiec z Planetarium Śląskiego Łączy pracę z pasją i zaprasza na Cosmicon

Może Cię zainteresować:

„Jesteśmy złymi chłopcami, którzy robią dobre rzeczy”. Szturmowiec z Planetarium zaprasza na Cosmicon

Autor: Maciej Poloczek

25/05/2024

Pochód Ludzi Ognia w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Po raz pierwszy w Chorzowie - Pochód Ludzi Ognia. Zobaczcie jak się prezentowali

Autor: Maciej Poloczek

06/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon