GZM chce kupić autobusy wodorowe. Obsługiwać będą trzy linie w regionie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza kupić co najmniej 20 autobusów napędzanych wodorem. Pierwsze z nich na ulicach miast regionu mają się pojawić w lutym 2024 roku.

UM Konin
Autobus wodorowy

Do 24 stycznia Metropolia czekać będzie na oferty od producentów mogących zaproponować autobusy z napędem wodorowym. Zamówienie podstawowe obejmuje 20 pojazdów o długości ok. 12 m. wraz z systemem ładowania i obsługą gwarancyjną. Pojazdy mają pomieścić min. 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących. Dodatkowo, w prawie opcji, możliwy będzie zakup kolejnych 10 autobusów.

Całkowity koszt zakupu wynosić ma ponad 110 mln zł, z czego 81 mln zł stanowić ma dotacja udzielona GZM przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwsze autobusy napędzane wodorem powinny pojawić się w regionie w lutym 2024 r. Termin zakończenia realizacji wyznaczono na 30 czerwca 2024 r. Pojazdy będą użyczone PKM Tychy (5 pojazdów), PKM Katowice (5 pojazdów) i PKM Świerklaniec (10 pojazdów). Będą wykorzystywane do obsługi linii AP (trasa Katowice – Katowice Pyrzowice Lotnisko), M10 (trasa Katowice – Tychy), M3 (trasa Katowice – Chorzów – Bytom – Tarnowskie Góry).

Jak informuje Metropolia jeszcze w grudniu planowane jest uruchomienie postępowania w sprawie zamówienia na zakup wodoru na potrzeby tych autobusów jako wspólny zakup PKM Katowice, PKM Tychy i PKM Świerklaniec.

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Metropolia szuka nowych przewoźników. Komunalne PKM-y nie dają rady

Autor: Michał Wroński

23/12/2022

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Nowości w taryfie ZTM-u. Ceny biletów od stycznia będą się zaczynały od... złotówki. Tyle ma kosztować 5-minutowa podróż

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon