"Hasta la vista, bajtel!". Kino Kosmos w Katowicach pokaże "Terminatora 2" ze śląskim dubbingiem na żywo

To w tym filmie z serii "Terminator" postać grana przez Arnolda Schwarzeneggera po raz pierwszy wypowiedziała kultowe dziś zdanie "Hasta la vista, baby". Już wkrótce w kinie Kosmos w Katowicach będzie można posłuchać jak brzmią po śląsku dialogi z drugiej części tego klasyka filmowego. Ba! Nawet z dubbingiem na żywo!

Terminator po slasku

Fajne wydarzenie dla fanów godki szykuje kino Kosmos w Katowicach. 26 sierpnia 2023 r. (w sobotę) o godz. 18.30 odbędzie się seans filmu "Terminator 2: Dzień sądu" z 1991 r. Film będzie dubbingowany w języku śląskim i to na żywo, przez aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach.

Bilety (35 zł za sztukę) rozchodzą się jak świeże żymły od Michalskiego, więc lepiej od razu rezerwować miejsca: www.filmowa.net

Autorem przekładu angielskich dialogów na język śląski jest niestrudzony Grzegorz Kulik z Bytomia, doświadczony tłumacz na śląski, czy to z angielskiego, czy z polskiego. Ma na koncie śląskie wersje takich klasyków jak "Opowieść wigilijna", "Mały Książę", "Alicja w Krainie Czarów". Przełożył też "Dracha" i "Pokorę" Szczepana Twardocha, a ostatnio - również "Kajś" Zbigniewa Rokity oraz "Hobbita" Tolkiena.

- 26 sierpnia ô pōł siōdmyj na wieczōr we Kinie Kosmos bydzie szło popatrzeć na „Terminatora 2” po naszymu. Przekłod bydzie mōj, a za lektorōw bydōm aktorzi Tyjatru Ślōnskigo, tōż możecie być zicher, że zrobiymy wszysko, żeby wszysko miało jak nojwyższo jakość - pisze Grzegorz Kulik

Będzie to kolejna odsłona autorskiego cyklu kina Kosmos pt. 2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION.

Zakończony idealnym cliffhangerem finał pierwszego "Terminatora" oraz osiągnięte przez niego wysokie wyniki finansowe nie pozostawiły Jamesowi Cameronowi wyboru: musiał nakręcić kontynuację losów Sarah Connor oraz T-800. Przesunięcie środka ciężkości filmu z budowania złowrogiego nastroju na wypełnione akcją widowisko sprawdziło się już przy kontynuacji „Obcego”, ale razem z powiększeniem obsady o nastoletniego bohatera wywołało szok ówczesnej publiczności. Jak się okazało, niesłusznie. „Dzień sądu” potwierdził, że Cameronowi można powierzać najambitniejsze projekty w dziejach kina i oczekiwać fantastycznych rezultatów: rzetelnego rzemiosła, technicznych innowacji oraz zachwycającego widowiskowością i tempem akcji kina przygodowego.

Jezyk slaski

Może Cię zainteresować:

"Śląski uznany za język regionalny zyska prestiż również w oczach młodych ludzi". Na Uniwersytecie Śląskim odbyła się konferencja społeczna "Wokół śląskiej godki"

Autor: Katarzyna Pachelska

19/07/2023

Grzegorz Kulik

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: „Nie wiem, ale się wypowiem”, czyli przychodzi szlachcic do Ślązaka

Autor: Redakcja

23/04/2023

Angelus (2001)

Może Cię zainteresować:

Od tryptyku Kazimierza Kutza po „Angelusa”. Czyli trzynaście filmów, które trzeba obejrzeć, aby zrozumieć Górny Śląsk

Autor: Tomasz Borówka

05/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon