Imponujący zamek w Będzinie na starych zdjęciach i litografiach. Twierdza nad Czarną Przemszą

Średniowieczny gród w Będzinie dziś wygląda jak z nie tego świata. Kamienna twierdza stoi na straży... nerki, czyli dużego, skomplikowanego (adepci nauki jazdy pewnie to potwierdzą) skrzyżowania, położonego pod wzgórzem zamkowym. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała ta imponująca budowla, pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego.

Historia Będzina zaczyna się w pierwszych dziesiątkach lat Polski historycznej. Wtedy to w Polsce zaczęto zakładać grody obronne, które chroniły przed nieprzyjacielem. Taki właśnie drewniany gród rycerz Będa zbudował na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Pierwsze wzmianki historyczne o zamku pochodzą z XII wieku. Tutaj właśnie został wtrącony do lochów i oślepiony brat Bolesława Krzywoustego, Zbigniew.

Zamek pamięta czasy Kazimierza Wielkiego

Będzin jako miasto powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Nadał on miastu prawo odbywania jarmarków oraz prawo magdeburskie. Wtedy właśnie nastąpił rozwój miasta, poprzez handel i rzemiosło. Nazwa miasta prawdopodobnie wiąże się z rycerzem Będęm. Inna legenda głosi, że wiąże się z pobytem Kazimierza Wielkiego na polowaniu. W puszczy nad Czarną Przemszą zatrzymał się on na postój i powiedział do swojego orszaku: "Tu my będziem, tam czeladź, a jeżeli i nad rzeką miejsca mało będzie, reszta rozlokuje się za górą". I właśnie tak miały powstać nazwy miast: Będzin, Czeladź, Małobądz i Zagórze. Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, w miejscu drewnianego zamku w Będzinie postawił zamek z kamienia.

Kupcy musieli się tu zatrzymać

Największy rozkwit miasta pod względem gospodarczym miał miejsce w czasie odzyskania dostępu do morza, za czasów Kazimierza Jagiellończyka. Na rozwój gospodarczy miasta ogromny wpływ miało ustanowione prawo.

Mówiło ono, że każdy przejeżdżający kupiec musiał się w Będzinie zatrzymać i sprzedawać swoje towary miejscowym kupcom. Dzięki temu prawu, miejscowi kupcy nie musieli wyjeżdżać w Polskę po towary, lecz zaopatrywali się w nie na miejscu. W marcu 1515 roku, zaraza morowa, później nazwana cholerą, spowolniła rozwój gospodarczy miasta. Poczyniła ogromne spustoszenie wśród mieszkańców, którzy masowo umierali.

Dawny Będzin przestał istnieć

Podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku miasto zostaje doszczętnie spalone. Jedynie ocalał nietknięty zamek. W 1834 roku na zamku w Będzinie powstał szpital i kaplica ewangelicka. W niedługim czasie, po przeniesieniu szpitala do innego budynku, zamek popadł w ruinę. Skalę wielkości zamku i późniejszych zniszczeń dziś możemy oglądać na starych fotografiach.

Lata 1974-1976 zupełnie zniszczyły układ urbanistyczny miasta. Wybudowano nowy węzeł komunikacyjny. Zniszczone wówczas zostało Stare Miasto, gdzie wyburzono dwie pierzeje Rynku. Dawny Będzin przestał istnieć.

Dzisiaj atmosferę dawnego Będzina można poczuć oglądając archiwalne zdjęcia imponującego zamku, górującego nad miastem.

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu

Może Cię zainteresować:

Fundacja Most the Most zorganizowała kolejny konkurs „Nasz Zabytek”. Można już głosować, a stawką jest milion złotych

Autor: Magda Sincewicz

10/08/2022

Śląskie i Zagłębiowskie synagogi

Może Cię zainteresować:

Śląskie i zagłębiowskie synagogi, które zachowały się jedynie na starych fotografiach. Zobaczcie

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

04/08/2022

Ulica Sienkiewicza w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Kolorowy Sosnowiec z lat 30. XX wieku. Miasto, które z zazdrością i dumą spoglądało na sąsiedni Śląsk [GALERIA]

Autor: Redakcja

29/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon