Historia na zdjęciu: pamiętna kosmiczna wystawa w Ośrodku Postępu Technicznego w 1972 roku

Wystawa "Badania Kosmosu w ZSRR" została zainaugurowana 22 kwietnia 1972 roku w Ośrodku Postępu Technicznego w Chorzowie. Jej najbardziej efektowne atrakcje stanowiły naturalnych rozmiarów makiety radzieckich statków kosmicznych.

archiwum Michała Zawiruchy/repr. Tomasz Borówka
Kosmiczna wystawa w OPT

Największe z makiet wyobrażały Sojuza-4 i Sojuza-5 - pierwsze statki kosmiczne, jakie dokonały dokowania na orbicie wokółziemskiej. Stany Zjednoczone wkrótce prześcignęły to osiągnięcie, przeprowadzając lądowanie na Księżycu. Jednak Rosjanie wciąż jeszcze wmawiali światu swoje co najmniej dorównywanie USA w kosmosie, które miała im zapewnić budowa kosmicznych stacji (jak głosili, połączone Sojuzy utworzyły pierwszą wokółziemską stację orbitalną). Obydwa statki, nie licząc modułów lądujących, spłonęły rzecz jasna w atmosferze. Jednak Sowieci, którzy nie byli w stanie wysłać załogowej wyprawy na Księżyc, usilnie podkreślali wagę swego osiągniecia. Makiety połączonych Sojuzów 4 i 5 zostały więc efektownie wyeksponowane w pawilonie kosmicznym moskiewskiej Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR. Następnie zaś, wraz z innymi makietami, wysłane na wystawę do Polski. I tak trafiły na Śląsk.

Zaprojekowane przez architekta Jerzego Gottfrieda, futurystyczne pawilony Ośrodka Postępu Technicznego były dla takiej wystawy najwłaściwszym miejscem w całej Polsce.

Gdyby Ośrodek Postępu Technicznego, imponujący kompleks piramid, stożków i spodków powstał gdzieś w okolicach Los Angeles, byłby dziś uważany za klasyczne dzieło architektury Space Age” - oceniał Marcin Zasada w stworzonym wspólnie z Marcinem Nowakiem filmie dokumentalym "Archikosmos".

Wśród honorowych gości na otwarciu wystawy był kosmonauta Aleksiej Jelisiejew - weteran trzech lotów kosmicznych, w tym Sojuza 5 (którym startował) i Sojuza 4 (w lądowniku którego powrócił na Ziemię).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Grażyński

Grażyński zginął tragicznie. Bo chciał... wrócić do Polski?

Grzegorz piątek

Autor głośnej książki o Gdyni w czwartek w tyskim muzeum

Chorzow, rok 1993

Chorzów na zdjęciach sprzed 30 lat. Z archiwum w Szwajcarii

Zabytkowy gmach Sądu Rejonowego w Bytomiu

Jak już dostawać wyrok to tylko w tym najpiękniejszym sądzie

Centrum Katowic, rok 1924

Tak, Katowice zmieniły się bardziej niż twarz Króla Popu

Bytom plac Sikorskiego

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich dawne nazwy?

Świętochłowice Katowicka 1910

Ulica Katowicka na starych fotografiach i pocztówkach