Historyczny Ślązag. Generał Szeptycki wkracza na Śląsk. A co robił w nocy?

Żołnierz, który 20 czerwca 1922 roku wkroczył na Śląsk, miał za sobą ciężki bój. Generałowi Szeptyckiemu i jego oficerom popołudnie oraz wieczór poprzedzające dziejową, symboliczną chwilę przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej, upłynęły na... wesołym biesiadowaniu do późna.

Wieczorem o godz. 8 odbył się bankiet w restauracji „Zacisze”. W wieczerzy wzięło udział przeszło 200 osób, obok zaś do wspólnej wieczerzy zasiadło z górą 50 przedstawicieli prasy, wśród której byli korespondenci pism zagranicznych.
Serdeczne przemowy, w których brzmiała nuta zaufania i uznania dla dzielnego wodza wojsk polskich na Górnym Śląsku przeplatano toastami na cześć armii, Ślązaków itp.
Około godziny 10 i pół gen. Szeptycki zaszczycił swą obecnością skromną ucztę dziennikarzy. Wraz z nim przybyli zaproszeni przez gospodarzy: poseł dr Falkowski i starosta będziński p. Trzciński. O godz. 12-ej goście rozeszli się do domów, by przygotować się do uroczystości (…)
- opisywała zagłębiowska gazeta.

Nazajutrz rano, 20 czerwca 1922, podczas historycznej uroczystości na moście nad Brynicą - od tej pory już nie granicznym - generał Szeptycki był dosyć małomówny. Zważywszy na to, jak spędził wieczór, nie powinno to nikogo zbytnio dziwić.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Schrony na Goduli w oczach Niemców

Przed fotografem nic się nie ukryło. Szpiegowskie zdjęcia

Ekspozycja historyczna przed nowobytomskim MCK

Dziś święto, choć bez wolnego

Początki WPKiW

Zanim powstał Park Śląski. Krajobraz księżycowy

Powstania śląskie

O co właściwie 100 lat temu walczyli powstańcy śląscy?

Opole w XVI wieku miało już konstytucję

Śląsk miał konstytucję długo przed Konstytucją 3 Maja

Rosembaum

"W '45 na Śląsku mordowano całe rodziny, kradnąc drobnostki"

Huta Katarzyna

Mieszkańcy Sosnowca nie pozwolili przejąć terenu dawnej huty