Historyczny Ślązag. Generał Szeptycki wkracza na Śląsk. A co robił w nocy?

Żołnierz, który 20 czerwca 1922 roku wkroczył na Śląsk, miał za sobą ciężki bój. Generałowi Szeptyckiemu i jego oficerom popołudnie oraz wieczór poprzedzające dziejową, symboliczną chwilę przyłączenia części Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej, upłynęły na... wesołym biesiadowaniu do późna.

Wieczorem o godz. 8 odbył się bankiet w restauracji „Zacisze”. W wieczerzy wzięło udział przeszło 200 osób, obok zaś do wspólnej wieczerzy zasiadło z górą 50 przedstawicieli prasy, wśród której byli korespondenci pism zagranicznych.
Serdeczne przemowy, w których brzmiała nuta zaufania i uznania dla dzielnego wodza wojsk polskich na Górnym Śląsku przeplatano toastami na cześć armii, Ślązaków itp.
Około godziny 10 i pół gen. Szeptycki zaszczycił swą obecnością skromną ucztę dziennikarzy. Wraz z nim przybyli zaproszeni przez gospodarzy: poseł dr Falkowski i starosta będziński p. Trzciński. O godz. 12-ej goście rozeszli się do domów, by przygotować się do uroczystości (…)
- opisywała zagłębiowska gazeta.

Nazajutrz rano, 20 czerwca 1922, podczas historycznej uroczystości na moście nad Brynicą - od tej pory już nie granicznym - generał Szeptycki był dosyć małomówny. Zważywszy na to, jak spędził wieczór, nie powinno to nikogo zbytnio dziwić.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Widokówka ze Stalinogrodu

Katowice jako Stalinogród. Czy znasz miasto z lat 1953-1956?

Katowice w 1940 roku

Katowice w kolorze z 1940 r. na fotach z prywatnego archiwum

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Bieg pamieci ze światłem pokoju 13 01 2023 7

Czwarty Bieg Pamięci o marszu śmierci

Hotel Admiralspalast w październiku 2022

Babilon Berlin po śląsku: Hotel Admiralspalast od środka

Gospoda Parkowa w WP Ki W Archiwum Państwowe w Katowicach 01

Zanim powstał Park Śląski, była tam gospoda

Dom tekstylny3

Duma! Przedwojenny modernizm w Gliwicach