Inwestycje mieszkaniowe w śląskim zredukowane o połowę. A w Katowicach ceny rosną

Ceny nowych mieszkań w Katowicach nadal pozostają niższe aniżeli w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, czy Warszawie. Coraz bardziej jednak się do nich zbliżają. Trzeba też brać poprawkę na to, że znalezienie nowego mieszkania w województwie śląskim będzie w najbliższym czasie niełatwe. Gwałtownie spada bowiem liczba rozpoczynanych inwestycji w mieszkaniówce.

M. Wroński
Osiedle Tarnowskie Góry

Branżowy serwis otodom.pl opublikował właśnie analizę rynku mieszkaniowego w siedmiu wybranych miastach Polski. W zestawieniu tym znalazły się: Warszawa, Kraków, Gdynia, Wrocław, Gdańsk, Poznań oraz Katowice. Autorzy raportu przyjrzeli się zarówno cenom zakupu nowych mieszkań, jak też nabycia ich na rynku wtórnym.

Chcesz nowe, czy stare - najtaniej kupisz w Katowicach

Wnioski? Październik przyniósł kolejne wzrosty cen dla chcących kupić nowe mieszkanie, choć skala tych wzrostów była mniejsza aniżeli jeszcze kilka miesięcy temu. Najwięcej za jeden metr kwadratowy wymarzonego M trzeba rzecz jasna zapłacić w Warszawie (13 138 zł). Druga w tym zestawieniu jest Gdynia (12 113 zł), a trzeci jest Kraków (11 819 zł).

Katowice są jedynym miastem w tym zestawieniu, gdzie stawki jeszcze nie przekroczyły 10 tys. zł za metr kwadratowy (średnia za październik to 9732 zł). Przy czym konsekwentnie i – co istotne – szybko się do tego pułapu zbliżają. Bo jeśli spojrzeć na dynamikę wzrostów cen, to widać, że między październikiem roku 2021, a październikiem roku 2022, to widać, że mało gdzie rosły one tak szybko jak w Katowicach. W stolicy województwa śląskiego cena metra kwadratowego nowego mieszkania wzrosła w tym okresie o blisko 13 proc. i jedynie w Poznaniu wzrost ten był większy (blisko 15 proc.). We wszystkich innych analizowanych miastach ceny rosły wolniej, a w najbliższym nam Krakowie wzrost ten był dwa razy wolniejszy niż w Katowicach.

Zgoła inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Tutaj Katowice nie tylko nadal pozostają najtańsze w gronie analizowanych miast (7106 zł za mkw w październiku przy ponad 14, 1 tys. za mkw w Warszawie i ponad 12,7 tys. za mkw w Gdańsku), ale też skala wzrostów jest relatywnie najmniejsza. Podczas gdy w Poznaniu i Wrocławiu ceny na tym rynku wzrosły o ok. 12 proc. , to w stolicy naszego regionu tylko o 4,3 proc.

Deweloperzy wcisnęli hamulec. Nowych budów jak na lekarstwo

Dla kupujących cena rzecz jasna jest sprawą absolutnie kluczową, ale niemniej ważna pozostaje oferta. Tymczasem podaż nowych mieszkań w naszym województwie systematycznie spada – o ile jeszcze w czerwcu liczba oddanych do użytkowania lokali była większa aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego, to już we wrześniu nowych mieszkań przekazano do użytku o ponad 13 proc. mniej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

Jak podaje katowicki Urząd Statystyczny najwięcej mieszkań oddali do użytku we wrześniu inwestorzy w budownictwie indywidualnym – 683 (tj. o 3 proc. więcej niż przed rokiem) oraz deweloperzy budujący na sprzedaż lub wynajem – 571 (przy czym jest to o 33 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2021, co pokazuje skalę hamowania).

Analizując cały okres od stycznia do wrześnie statystycy wyliczyli, że najwięcej mieszkań przekazali do użytkowania inwestorzy w Katowicach – 1364, następnie w: Częstochowie – 844, Gliwicach – 834, Bielsku-Białej – 773 oraz powiecie tarnogórskim – 722. Najmniej natomiast w Piekarach Śląskich – 40, Jastrzębiu-Zdroju – 91 oraz Siemianowicach Śląskich – 98.

Raczej nie ma co liczyć, że liczby te będą rosnąć, bo coraz bardziej widać hamowanie w nowych inwestycjach. Opublikowany przez katowicki Urząd Statystyczny komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego we wrześniu 2022 r. pokazuje, że liczba mieszkań, na których budowę wydano w analizowanym miesiącu pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym była aż o 27,5 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, natomiast liczba mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęto zmalała aż o 50,6 proc. To zaś oznacza, że podaż nowych mieszkań na rynku będzie w naszym województwie wyraźnie mniejsza.

Mieszkanie Tysiąclecie

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie za prawie milion złotych w bloku z wielkiej płyty. To możliwe - w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

18/07/2022

Osiedle Tysiąclecia9 jpg

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, architektoniczny majstersztyk z PRL. Nawet po wielu latach trudno je popsuć

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/09/2023

Blok TBS w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Aż 52 chętnych na jedno mieszkanie w Katowicach. To tak jakby sprzedawać zimną colę na pustyni

Autor: Michał Wroński

11/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon