Izera w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Showcar będzie można zobaczyć podczas targów 4 Design Days

Podczas targów 4 Design Days w Katowicach zaprezentowany zostanie showcar polskiej marki samochodów elektrycznych, Izery. Za stylistykę auta odpowiada Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguar Design Studio. Projekt będzie można zobaczyć na stoisku Izery w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, zarówno podczas dni dla profesjonalistów w najbliższy czwartek i piątek, jak i podczas dni otwartych – w sobotę i niedzielę.

Fot. ElectroMobility Poland
Izera

Targi 4 Design Days, święto architektury i designu, rozpoczynają się w czwartek, 26 stycznia. Jedną z atrakcji 4DD będzie zapewne projekt Izery. Co więcej, pokazane zostaną także inne wcielenia tego samochodu – zaprojektowane przez sztuczną inteligencję. W MCK obecny będzie również główny projektant Izery Tadeusz Jelec. To absolwent prestiżowego Royal College of Art i współtwórca projektów dla takich marek jak Lotus, Mazda czy Volvo, a także wieloletni projektant Jaguar Design Studio. Brał udział w tworzeniu wnętrz oraz nadwozi takich aut, jak McLaren XF – Sportbrake czy F-type coupe. Za stronę wizualną marki Izera odpowiada od 2019 roku.

Współczesny design w motoryzacji musi być nie tylko atrakcyjny i funkcjonalny, ale powinien również wzbudzać emocje – podkreśla Tadeusz Jelec. – Dlatego, jako twórcy stylistyki Izery, poszukujemy ponadczasowej, praktycznej formy, która rozbudza wyobraźnię odbiorców. Wyróżniająca się elegancka sylwetka, przestronność i uniwersalność, czyli cechy, które widać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz demonstracyjnego egzemplarza Izery, wyznaczają fundamenty stylistycznego DNA naszej marki. Projekt oczywiście cały czas ewoluuje i rozwija się zachowując charakter, który mu nadaliśmy projektując pierwotny showcar. Dla nas obecność podczas 4 Design Days to nie tylko okazja do pokazania naszej marki szerszemu gronu odbiorców, lecz także możliwość spotkań i rozmów z profesjonalistami i designerami różnych specjalizacji, których praca wpływa na to, jak będzie wyglądać przyszłość naszych domów, ulic i miast. Izera chcę się wpisać w ten świat i go współtworzyć.

Czerwony hatchback w MCK

Podczas 4 Design Days pokazany zostanie showcar Izery w wersji czerwonego hatchbacka. To znany już projekt, który – co podkreślają w ElectroMobility Poland, spółce odpowiedzialnej za Izerę – będzie ewoluował. I nic dziwnego. Powstał zanim EMP dogadał się z dostawcą platformy dla pierwszego polskiego „elektryka”, czyli Geely Holding z Chin. Projekt będzie musiał zostać dopasowany do chińskiej platformy.

Przypomnijmy, że na budowę fabryki w powstającym Jaworznickim Obszarze Gospodarczym i na uruchomienie produkcji Izery przeznaczonych zostanie 6 miliardów złotych. W EMP planują, że budowa zakładu rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku i potrwa około do 20 miesięcy. Po etapie rozruchu technologicznego, pierwsze samochody mają zacząć zjeżdżać z taśm produkcyjnych pod koniec 2025 roku. Już w przyszłym roku będzie można się już zapisywać na specjalną, limitowaną edycję Izery.

Izera i sztuczna inteligencja

Co ciekawe, projekty Izery przygotowano także z pomocą AI – artificial intelligence, czyli sztucznej inteligencji. – Nasze prace mają na celu przede wszystkim stworzenie metodologii, która pozwoli wykorzystać w praktyce możliwości AI, pomimo obecnych ograniczeń technologicznych. Ideą, która przyświeca tym projektom, nie jest pokazanie sylwetki Izery w różnych przestrzeniach, ale sprawienie, by wizualizacje generowane przez AI służyły jako źródło inspiracji i pomoc w wyobrażeniu sobie różnych wcieleń Izery, nawet tych najbardziej fantazyjnych – zaznacza Viktor Konovalov, autor projektów oraz dyrektor kreatywny agencji Dragon Rouge. To właśnie agencja Dragon Rouge stworzyła logo oraz system identyfikacji wizualnej Izery.

Dodajmy, że tegoroczne targi 4DD, organizowane w dniach 26-29 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, odbywają się pod hasłem „Together 4 Humanity”. Są okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiej architektury, designu, urbanistyki i związanych z nimi technologii. Organizatorem targów jest Grupa PTWP.

Izera

Może Cię zainteresować:

ElectroMobility Poland: 6 miliardów złotych na fabrykę Izery w Jaworznie. Zakład ma produkować 100 tysięcy samochodów rocznie

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/11/2022

Platforma Geely: SEA

Może Cię zainteresować:

Czy samochód chińskiego koncernu Geely, który w przyszłym roku pojawi się w Europie to… Izera?

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/12/2022

Izera

Może Cię zainteresować:

Chińska firma dostarczy platformę dla Izery. Sam wybór trwał ponad dwa lata

Autor: Patryk Osadnik

17/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon