Jacek "Budyń" Szymkiewicz nagrodzony pośmiertnie Złotym Fryderykiem

Jacek "Budyń" Szymkiewicz, zmarły 12 kwietnia lider grupy Pogodno został pośmiertnie uhonorowany Złotym Fryderykiem. Nagrodę specjalną Akademii Fonograficznej odebrała jego żona i dzieci. Budyń był związany ze Śląskiem: przez kilka lat tworzył i mieszkał w Mikołowie, inspirując się m.in. śląską kulturą.

Złoty Fryderyk dla Jacka Budynia Szymkiewicza
"Są takie momenty, gdy brakuje słów. Tak się stało 12 kwietnia tego roku, kiedy muzyczny świat obiegła wiadomość o nagłej śmierci Jacka "Budynia" Szymkiewicza. Akademia Fonograficzna, pragnąc uhonorować jego niesamowity dorobek i wpływ na twórczość tak wielu współczesnych muzyków przyznała mu nagrodę Złotego Fryderyka" - głosi oficjalny komunikat Akademii.

Złoty Fryderyk to nagroda specjalna dla najbardziej zasłużonych postaci polskiej kultury muzycznej. Co roku jednogłośnie przyznaje ją Rada Akademii Fonograficznej w kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Podczas gali w Szczecinie, z którego pochodził Szymkiewicz (dokładniej: spod Szczecina), statuetkę odebrała rodzina muzyka: żona Anna Nałęcz oraz dzieci - Jagoda i Kuba. Dodajmy, że Pogodno zaczerpnęło swoją nazwę od jednej z dzielnic portowego miasta.

Grupa Pogodno była ze Szczecina. Na Śląsk (a dokładniej: do Mikołowa) przywiodła ich ciekawość i przyjaźń z Hrabią Fochmannem. Hrabia to Lesław Golis, muzyk z Tychów. W 2002 roku Hrabia i Pogodno nagrali razem „Hajle Silesia”, jeden z najważniejszych albumów w polskiej muzyce rockowej przełomu XX i XXI wieku. Z tej płyty pochodzi m.in. słynna "Orkiestra dęta", na zawsze symbolizująca niezwykłą historię związku "Budynia" i Pogodno ze Śląskiem. W tamtym czasie krytycy, zachwyceni Budyniem i jego ekipą, pisali: „niekontrolowane zderzenie pomorskiej bryzy ze śląską cyną”. Zresztą, Hajle Silesia szybko przerodziła się w wielki alternatywny ruch muzyczny.

Budyń był w Śląsku zakochany i zaciekawiony nim. Kiedyś żartował, że Ślązacy muszą mieć wrodzone poczucie muzykalności, bo maszyny parowe, młoty, górnicze szole i fabryki od jakichś 200 lat wystukują tu najbardziej wymyślne rytmy. Cenił śląską otwartość, humor i kulturową odrębność. Pamiętajmy, że był także szczerym wielbicielem śląskiej godki.

- Śląski język jest jak najbardziej antykoniunkturalny. To język ideałów innych od powszechnie przyjętych. Dlatego tak dobrze wpisuje się w rodzaj buntu. Śpiewanie po śląsku jest trochę jak pokazanie systemowi "czterech liter" – mówił Budyń. Uwielbiał eksperymenty łączące różne muzyczne formy i godkę. Przy tym wielokrotnie akcentował swoje poparcie dla uznania śląskiego za język regionalny.

W sierpniu Szymkiewicz skończyłby 48 lat. Złotego Fryderyka jego rodzinie wręczyli Monika Brodka i Krzysztof Zalewski, dwójka z całej rzeszy współczesnych artystów, z którymi Budyń współpracował.

- Był znakomitym gitarzystą, świetnym wokalistą, genialnym poetą, pięknym filozofem. I ta nagroda, mimo że totalnie zasłużona, moim zdaniem nie jest dla niego, bo jemu jest już niepotrzebna. Ona jest dla nas, dla was. Żebyście go poznali albo sobie o nim przypomnieli - mówił ze sceny Zalewski. - Jeśli nie znacie Budynia, to zazdroszczę wam tego, co was czeka. Gdy wgryziecie się w jego piosenki, w jego teksty, to czeka was wiele radości, wzruszeń i olśnień.

Budyń

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Jacek "Budyń" Szymkiewicz z Pogodno. Zakochany w Śląsku muzyczny fenomen. Dlaczego zawsze powinniśmy o nim pamiętać

Autor: Marcin Zasada

13/04/2022

Roman kostrzewski irek loth

Może Cię zainteresować:

Hetfield nas pyta: „Czemu wy tak szybko gracie? Czasem trzeba też wolniej, a wy łoicie bardziej niż my”. Ireneusz Loth wspomina Romana Kostrzewskiego

Autor: Marcin Zasada

10/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jacek "Budyń" Szymkiewicz nie żyje

Jacek "Budyń" Szymkiewicz (1974-2022). Nasz Ślązak z wyboru

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Budyń

Dlaczego na Śląsku nigdy nie zapomnimy o Budyniu i Pogodno

Tarnowskie Góry film stażyści 2023

Poszukiwani statyści do filmu w Tarnowskich Górach

Lena Kupka

Lena Kupka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie kolęd

Tomasz Muszyński „Wieczór z aktorem"

Tomasz Muszyński na "Wieczorze z aktorem"

Będzie nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa

Zdjęcia do nowego filmu o panu Kleksie powstaną w Katowicach