Jak prawidłowo spać?

Słaby sen w niewygodnej pozycji potrafi zakłócać funkcjonowanie przez cały dzień. Jeśli taki stan się powtarza, to może być czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju różnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto zadbać o jakość swojego snu. Sprawdź, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę!

Jak prawidłowo spać?

Wiele mówi się o tym, że na stan zdrowia bardzo duży wpływ ma aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Nie należy jednak zapominać, że niemal 1/3 każdego dnia to sen. Nocny wypoczynek jest niezbędny zarówno dla regeneracji organizmu, jak i dobrostanu emocjonalnego. Dlatego warto przyjrzeć się jakości swojego snu. Co na niego wpływa?

Wybierz materac dostosowany do swoich potrzeb!

Jedną z najistotniejszych kwestii, które sprzyjają nocnemu wypoczynkowi, jest wygodny, odpowiednio dobrany materac do łóżka. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest twardość, to na jej podstawie można wybrać konkretny model. Zaleca się, aby wraz ze wzrostem masy ciała rosła też twardość materaca. Oznacza to, że osoby lżejsze powinny wybierać bardziej miękkie materace. Istnieją konkretne zalecenia dotyczące twardości materaca zalecanej przy konkretnej masie ciała:

  • Dla osób, które ważą mniej niż 60 kg, najlepsze będą materace miękkie, oznaczone jako h1.
  • W przypadku wagi 60 do 80 kg zaleca się wybór materaca średnio twardego, czyli h2.
  • Osoby, których masa ciała mieści się w przedziale 80 do 110 kg, powinny zdecydować się na twardy materac z oznaczeniem h3.
  • Z kolei materace h4, czyli bardzo twarde, najlepiej sprawdzą się w przypadku osób o masie ciała przekraczającej 110 kg.

Tak dobrany materac, będzie zapewniał odpowiednie podparcie dla całego ciała. Należy jednak pamiętać, że podane przedziały są jedynie orientacyjne i warto też zwrócić uwagę na swoje preferencje.

Jak szeroki powinien być materac dla dwóch osób?

Decydując się na konkretny materac, trzeba też dobrać odpowiednią szerokość. W przypadku łóżek dwuosobowych za najbardziej komfortowe uważa się materace 180 x 200 cm oraz 200 na 200 cm. Popularne są też modele, dostosowane do mniejszych sypialni, jednak materac dwuosobowy nie powinien mieć szerokości mniejszej niż 140 cm.

Na współczesnym rynku dostępne są bardzo różne materace, które mogą spełniać potrzeby par. Jeśli jednak te osoby znacznie różnią się rozmiarami i masą ciała, to można rozważyć zakup dwóch, osobnych materacy.

W jakiej pozycji spać?

Bardzo duże znaczenie ma także pozycja, którą przyjmuje się podczas snu. Za najzdrowsze i najbezpieczniejsze uważa się spanie na boku, szczególnie lewym. Taka pozycja wpływa także korzystnie na pracę serca i zapobiega objawom gastrycznym np. zgadze, która bywa szczególnie dokuczliwa nocą.

Za najgorszą z możliwych pozycji uznaje się natomiast spanie na brzuchu. Wymusza to nienaturalne ułożenie szyjnego odcinka kręgosłupa, powoduje także zasłonięcie ust i nosa, co może być nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne. Spanie na brzuchu powoduje także niezdrowy nacisk na narządy wewnętrzne.

Ważnym elementem układania się do snu jest także odpowiednie ustawienie głowy, dlatego warto poświęcić uwagę również na wybór odpowiedniej wysokości poduszki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon