Jak wybrać materac dla pary?

Odpowiedni dobór materaca jest kluczowy dla komfortowego snu. Dlatego decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być dokładnie przemyślana i uwzględniać potrzeby oraz preferencje obydwóch osób, które będą z niego korzystać. Zobacz, jak wybrać dwuosobowy materac?

jak-wybrac-materac-dla-pary

Problemy ze snem, drętwienie kończyn, czy poranne bóle kręgosłupa – te problemy często są wynikiem używania źle dobranego materaca. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób szukać modelu dostosowanego do swoich potrzeb. Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy materac ma służyć dwóm osobom. Jednak nawet w takich przypadkach istnieją skuteczne rozwiązania, z których skorzystać może każda para. O czym trzeba pamiętać, wybierając materac dla dwóch osób?

Jakie wymiary powinien mieć materac dla dwóch osób?

Modele dwuosobowe mają zazwyczaj minimum 140 cm. Jednak sprawdzą się one raczej w przypadku bardzo szczupłych osób. Zwykle pary decydują się na nieco szersze modele np. małżeński materac 160x200, który jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Pozwala na komfortowy sen również osobom, które mają tendencje do wiercenia się przez sen.

Jednak im szerszy materac, tym większy komfort. Dlatego często wybierane są także najwygodniejsze materace do spania 180x200, czy nawet 200x200. Osoby bardzo wysokie mogą też zdecydować się na materac o nieco większej długości.

Piankowe, kieszeniowe, a może bonellowe – jakie rodzaje materaców warto rozważyć?

Dobór materiału, z którego ma być wykonany materac, nie jest wcale prosty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materaców, a każdy z nich posiada trochę inne właściwości. Do najpopularniejszych należą:

  • Materace piankowe – charakteryzują się dużą elastycznością, są też bardzo ciche. Ze względu na aspekty praktyczne oraz stosunkowo niską cenę są jednym z najczęściej wybieranych modeli.
  • Materace kieszeniowe – składają się z wielu sprężyn zamkniętych w oddzielnych kieszeniach. Dzięki temu, że kieszenie są niezależne od siebie, ruch nie jest przenoszony na cały materac. Możliwość przewracania się na drugi bok bez budzenia partnera sprawia, że ten model jest bardzo popularny wśród par.
  • Materace bonellowe – są zbudowane z połączonych ze sobą sprężyn. Niektórzy uważają je za niezwykle komfortowe, jednak trzeba pamiętać, że przenoszą ruchy, co może być niepożądane w przypadku materaców dwuosobowych.
  • Materace lateksowe – są wykonane z naturalnego lub syntetycznego lateksu i wyróżniają się wysoką trwałością oraz odpornością na odkształcenia. Często są także polecane osobom ze skłonnością do alergii.
  • Materace profilowane – dostępne są w różnych wersjach. Materace profilowane molet są wyposażone w specjalne wcięcia i wypustki, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i mogą pomagać w łagodzeniu nadmiernego napięcia mięśniowego. Natomiast materace profilowane Visco Memory są wykonane z pianki z pamięcią kształtu. Dzięki temu świetnie dopasowują się do ciała i zapewniają optymalne podparcie.

Niezależnie od wybranego rodzaju materaca trzeba też dobrać odpowiednią twardość. Uważa się, że należy dostosować ją do masy ciała, warto też brać pod uwagę indywidualne preferencje.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon