Jakub Chełstowski: Każdy miesiąc opóźnienia to strata przewagi konkurencyjnej dla całej Polski

Województwo śląskie czeka na ponad pięć miliardów złotych z Unii Europejskiej. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki chwali się dwoma miliardami złotych do podziału dla wszystkich szesnastu województw. - Każdy miesiąc opóźnienia to strata przewagi konkurencyjnej dla całej Polski i poszczególnych regionów - podkreślił Jakub Chełstowski w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

ARC
Jakub Chełstowski

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do Polski trafiło już pięć miliardów złotych z Fundusz Spójności Unii Europejskiej. Dwa miliardy to pieniądze bezpośrednio dla regionów, czyli średnio 125 milionów na województwo.

- To pieniądze na pomoc techniczną - wynagrodzenia, ekspertów, opłaty za wynajem powierzchni etc. Finansujemy z tego sporo wydatków, ale to nie są pieniądze na konkursy czy infrastrukturę - wyjaśnił marszałek Jakub Chełstowski w poniedziałek, 13 lutego, w Rozmowie Dnia Radia Piekary. - To nie są pieniądze, które dostajemy, żeby je wydać. Komisja Europejska zwraca nam je na podstawie wydatków - dodał.

Jak podkreślił, województwo śląskie nadal czeka na ponad pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, które są zablokowane z powodu sporu o praworządność z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

- Nasze notowania w Komisji Europejskiej są bardzo wysokie (...) Będziemy mieli jednak problem z implementacją tych pieniędzy. Ponad 50 proc. trzeba wydać do 2026 roku. Nie wiadomo, czy to uda się zrealizować. To nie jest odległa przyszłość, ale bardzo bliski termin, a czas upływa coraz szybciej. Każdy miesiąc opóźnienia to strata przewagi konkurencyjnej dla całej Polski i poszczególnych regionów - podkreślił Jakub Chełstowski.
Mateusz Morawiecki

Może Cię zainteresować:

Premier Morawiecki twierdzi, że pieniądze z UE dla Polski "są już aktywne". Zaraz, to kiedy dotrą na Śląsk?

Autor: Maciej Poloczek

08/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon