Jan Olbrycht: Interesów międzynarodowych PiS i partii Orbana nie da się pogodzić. Przykładem wojna z Rosją

Interesy partii rządzącej w Polsce i na Węgrzech w kwestii praworządności są identyczne. Natomiast jeżeli chodzi o interesy międzynarodowe takie jak wojna z Rosją to ewidentnie interesy są rozbieżne i nie da się ich pogodzić - mówi Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Olbrycht o Wiktorze Orbanie

Europoseł Platformy Obywatelskiej Jan Olbrycht był gościem "rozmowy dnia" w Radiu Piekary. Był pytany o to czy Parlament Europejski podejmie rezolucję nazywającą Władimira Putina zbrodniarzem wojenny.

- Mam nadzieję, że tak będzie. Pamiętajmy, że z jednej strony mamy działanie o charakterze politycznym. Z drugiej strony trzeba podjąć działania praktyczne, czyli sankcję - stwierdził Olbrycht. Dodawał, że nie dziwi go fakt iż europosłowie Wiktora Orbana nie są chętni do podpisania się pod rezolucją.

- Jeżeli posłowie Fidesu by się nie podpisali pod rezolucją to nie byłbym zdziwiony. I to nie jest wcale bez znaczenia, bo już dzisiaj widzimy jaką wściekłością zareagowała propaganda rosyjska na słowa prezydenta Bidena, który wprost nazwał Putina zbrodniarzem wojennym - powiedział europoseł PO.

Olbrycht był też pytany o ostatnie wypowiedzi polityków PiS, którzy zaczęli wypominać Donaldowi Tuskowi, że ten niegdyś przyjaźnił się z Wiktorem Orbanem.

- Nie tylko Donalda Tuska. A pamiętajmy, że jak Wiktor Orban zaczynał swoją działalność, a był wtedy lewicującym liberałem, to był wtedy bardzo bliskim przyjacielem finansowanym przez multimilionera Sorosa, którego dzisiaj zresztą wyrzucił z Węgier. Wszyscy wiedzą dobrze, że Orban zaczynał inaczej, a jest gdzie indziej - mówił europoseł Olbrycht.

Czy te wszystkie polityczne zawirowania ostatnich tygodni oznaczają koniec sojuszu PiS-u z partią Wiktora Orbana?

Relacja między Fidesem a PiS-em? Interesy tych partii są podobne jeśli chodzi o praworządność na poziomie Unii Europejskiej. I tam nie podejrzewam, żeby doszło do zerwania stosunków. Tam raczej będzie wzajemne wspieranie się. Natomiast jeżeli chodzi o interesy międzynarodowe takie jak wojna z Rosją to ewidentnie interesy są rozbieżne i nie da się ich pogodzić

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja Związku Miast Polskich w Cieszynie

Czego nie będziemy mieć bez pieniędzy z KPO? 1000 inwestycji

Jan Olbrycht

Jan Olbrycht kończy karierę parlamentarną. "Czas na innych"

Jan Olbrycht

„Marszałek Chełstowski postawił się rządowi ws. Śląska"

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Jan Olbrycht

Były marszałek wskazuje skąd brać pieniądze na uchodźców

Poseł Marek Krząkała PO

"To problem premiera, że wybrał sobie takiego sojusznika"

Jan Olbrycht

Olbrycht: „Cała Europa wie, że potrzebujemy tych pieniędzy”