Janusz Kowalski opowiada bzdury o górnictwie przed KWK "Wieczorek" w Katowicach

Janusz Kowalski udostępnił na Twitterze nagranie sprzed KWK "Wieczorek". - Tu można było wydobywać węgiel kamienny jeszcze 15-20 lat! - napisał poseł Solidarnej Polski. Tak? Polska Grupa Górnicza poinformowała już kilka lat temu, że złoża w tym rejonie zostały wyczerpane.

Janusz Kowalski

Poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski wizytuje województwo śląskie w celu - jak możemy przeczytać w jego mediach społecznościowych - "obrony górnictwa i suwerenności energetycznej Polski". Na jego Twitterze na próżno szukać jednak informacji o tragediach w KWK "Pniówek" i "Zofiówka". Znajdzie się za to kilka uśmiechniętych zdjęć, na których Janusz Kowalski realizuje inne działania "obronne".

Złoża KWK "Wieczorek" zostały wyczerpane

We wtorek, 26 kwietnia, poseł Solidarnej Polski zamieścił na Twitterze krótkie nagranie sprzed Szybu Pułaski KWK "Wieczorek" w Katowicach-Nikiszowcu.

- W moim przekonaniu najważniejsze jest to, aby bezpieczeństwo energetyczne opierać o własne zasoby. Potrzebny jest audyt geologiczny i inwestycyjny, aby takie kopalnie nie były zamykane, bo tu można było i można dalej wydobywać węgiel kamienny - mówi Janusz Kowalski, a w opisie dodaje, że wydobycie mogło/może trwać jeszcze 15-20 lat.
Katowice

Może Cię zainteresować:

W miastach Górnego Śląska i Zagłębia dom znalazło ponad 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy

Autor: Michał Wroński

26/04/2022

Ile prawdy jest w tych słowach? Niewiele.

Oczywiście, niemal wszystko da się zrobić i przy odpowiednio dużym nakładzie finansowym możliwe byłoby nawet przywrócenie wydobycia w KWK "Wieczorek", choć byłoby to również wyjątkowo nieopłacalne, ponieważ kilka lat temu Polska Grupa Górnicza informowała, że złoża w tym rejonie zostały wyczerpane. Pozostałe, dość oddalone, przekazano do eksploatacji KWK "Murcki-Staszic" i to właściwie temat 15-20 lat wydobycia z wpisu Janusza Kowalskiego zamyka.

Co warto podkreślić, wydobycie w KWK "Wieczorek" zakończono w 2018 roku, czyli pod koniec pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości, którego koalicjantem jest Solidarna Polska.

HUB Gamingowo-Technologiczny zamiast kopalni

Przypomnijmy, że na terenie dawnej KWK "Wieczorek" ma powstać HUB Gamingowo-Technologiczny. Niedawno Urząd Miasta Katowice pochwalił się rozstrzygnięciem konkursu na jego koncepcję. Pierwszym etapem realizacji tego projektu ma być adaptacja istniejących budynków. Docelowo w okolicy mają znaleźć się hale produkcyjne oraz studia dla telewizji czy branży e-sportowej, a także biurowce - na początek dla około 2 800 pracowników.

HUB Gamingowo-Technologiczny

Może Cię zainteresować:

HUB Gamingowo-Technologiczny w Katowicach. Inwestycja zmieni Nikiszowiec. „Powinna tu dotrzeć Kolej Metropolitalna”

Autor: Patryk Osadnik

08/03/2022

- W portfolio HUB-u mają znaleźć się między innymi: wynajem powierzchni biurowych i coworkingowych, usługi korzystania ze współdzielonej infrastruktury, wynajem studiów telewizyjnych i nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT (data center, farma renderująca), sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne oraz usługi towarzyszące firmom zatrudniającym setki pracowników - informuje Urząd Miasta Katowice.

W przyszłości może to być kolejny - po Strefie Kultury - przykład udanej transformacji Górnego Śląska.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon