Jarosław Makowski: Kościół nie otrząsnął się po skandalach pedofilskich, a teraz znów traci mandat moralności

- Dla nas sytuacja jest klarowna. Mamy złego agresora, czyli Rosję, i ofiarę, czyli Ukrainę. Papież, relatywizując spór pomiędzy agresorem i ofiarą, wprowadza zamęt moralny, dlatego ludzie słusznie się oburzają - powiedział Jarosław Makowski w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

FB: Jarosław Makowski
Jarosław Makowski 2

9 maja w Rosji to Narodowy Dzień Zwycięstwa, kiedy świętuje się zakończenie II wojny światowej. Tym razem Władimir Putin nie ma jednak powodów do świętowania, ponieważ nie odniósł żadnego dużego sukcesu podczas wojny w Ukrainie. Jak wytłumaczy to Rosjanom?

- Kłamstwem. Władimir Putin będzie musiał kłamać wobec swojego społeczeństwa, czy też poddanych, ponieważ będzie musiał uzasadnić zwycięstwo w Ukrainie, którego nie ma - powiedział Jarosław Makowski, teolog i radny katowickiej Platformy Obywatelskiej, który w poniedziałek, 9 maja, był gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary.

Tymczasem nie milkną echa skandalicznych słów papieża Franciszka, który podczas jednego z wywiadów powiedział, że być może „ujadanie NATO pod drzwiami Rosji” skłoniło Władimira Putina do rozpętania wojny.

- Franciszek jest znany z tego, że używa potocznego języka, ale mamy do czynienia z ogromnym dramatem ludzi i kiedy formułuje tezy geopolityczne, musi uważać na słowa - ocenił Jarosław Makowski.

Jego zdaniem oburzenie, jakie wywołały te słowa, jest słuszne.

- Dla nas sytuacja jest klarowna. Mamy złego agresora, czyli Rosję, i ofiarę, czyli Ukrainę. Papież, relatywizując spór pomiędzy agresorem i ofiarą, wprowadza zamęt moralny, dlatego ludzie słusznie się oburzają - wyjaśnił na antenie Radia Piekary.

Jednocześnie podkreślił, że Franciszek pochodzi z zupełnie innej części świata, dlatego zaszłości historyczne i geopolityczne Europy mogą być dla niego obce, choć to go nie usprawiedliwia, ponieważ ma od tego w swoim gronie wielu doradców.

- Kościół do tej pory nie otrząsnął się po skandalach pedofilskich, a teraz znów traci mandat moralności - powiedział Jarosław Makowski.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bolesław Piecha

„Głowa Kościoła nie powinna się wypowiadać w taki sposób”

Wojewoda Jarosław Wieczorek

"Jesteśmy w ciągłej gotowości do udzielenia wsparcia"

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Borys Budka i Jarosław Makowski

KO: 3000 złotych dodatku energetycznego dla wszystkich

Arcybiskup Wiktor Skworc

"Wiktor Skworc chce przejść do historii śląskiego Kościoła"

Rosyjskie symbole w Chorzowie 8

Chorzów: Rosyjska flaga i „Z” w oknie. Mieszkańcy oburzeni

Projekt bez tytułu 1

Sytuacja we Lwowie. "Na rogatkach miasta umocnienia"