Jarosław Makowski: Wiktor Skworc chce przejść do historii śląskiego Kościoła jako wielki budowniczy

Mam wrażenie, że arcybiskup Wiktor Skworc chce przejść do historii śląskiego Kościoła jako wielki budowniczy. Nie przeszedł do niej jako wielki duszpasterz, ponieważ ciągnie się za nim skandal z tuszowaniem pedofilii, to być może przejdzie jako wielki budowniczy i poprawiacz archikatedry - powiedział Jarosław Makowski na antenie Radia Piekary o budowie tympanonu na szczycie Archikatedry Chrystusa Króla.

ARC
Arcybiskup Wiktor Skworc

Na szczycie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach niespodziewanie wyrósł tympanon. To jeszcze nie koniec, ponieważ wkrótce zostanie on przykryty "Hołdem ludu śląskiego dla Chrystusa Króla" z rzeźbami od trzech i pół do prawie sześciu metrów wysokości.

Teolog i katowicki radny Platformy Obywatelskiej Jarosław Makowski w poniedziałek, 9 maja, w Gościu Dnia Radia Piekary przyznał, że było to dość zaskakujące, ponieważ nikt nie przeprowadził konsultacji dotyczących przebudowy archikatedry, choć zgodę oczywiście wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

- Zgody zostały wydane, cała procedura została zachowana… Pytanie, po co? Mam wrażenie, że arcybiskup Wiktor Skworc chce przejść do historii śląskiego Kościoła jako wielki budowniczy. Nie przeszedł do niej jako wielki duszpasterz, ponieważ ciągnie się za nim skandal z tuszowaniem pedofilii, to być może przejdzie jako wielki budowniczy i poprawiacz archikatedry - powiedział Jarosław Makowski.

Przypomniał również, że w archikatedrze powstaje Panteon Górnośląskim, w którym ma zabraknąć m.in. Kazimierza Kutza, Jerzego Ziętka czy Zbigniewa Religi.

- Głosowałem przeciwko Panteonowi Górnośląskiemu. Dopytywaliśmy (Radni PO - przyp. red.) niedawno w interpelacji, ile zapłaci za to miasto. Okazało się, że milion złotych rocznie przez trzy lata - podkreślił Jarosław Makowski na antenie Radia Piekary.

Już w 2020 roku napisał list otwarty, w którym prosił o dyskusję na temat kształtu Panteonu Górnośląskiego. - Z perspektywy czasu uważam, że będzie to publiczna inwestycja, wyjęta spod jurysdykcji publicznej - dodał.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lekcja religii

W Katowicach i Bytomiu połowa uczniów zrezygnowała z religii

Borys Budka i Jarosław Makowski

KO: 3000 złotych dodatku energetycznego dla wszystkich

Tympanon Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach

Jezus na dachu katowickiej archikatedry. Rusztowania znikają

2 F98860 E 2661 4165 96 CF 56 B4 B7 F6 AF51

Zjeżdżalni na placu zabaw przy ul. Mickiewicza...

Tympanon katowickiej archikatedry

Zmobilizowaliśmy ministra kultury. Zbada tympanon w katedrze

Tympanon katowickiej archikatedry

Pierwsze rzeźby na tympanonie katowickiej archikatedry

Jarosław Makowski o Panteonie Górnośląskim

"Kościół znów traci mandat moralności"