Jarosław Wieczorek: Jesteśmy w ciągłej gotowości do udzielenia wsparcia

Rakieta uderzyła w suszarnię zbóż niedaleko granicy z Ukrainą. Zginęły dwie osoby. - Do obecnej sytuacji trzeba podejść ze spokojem (...) Jeśli zaistnieje potrzeba włączenia się w kwestie kryzysowe lub pomocowe, jesteśmy w ciągłej gotowości do udzielenia wsparcia - deklaruje wojewoda Jarosław Wieczorek.

Patryk Osadnik
Wojewoda Jarosław Wieczorek

We wtorek, 15 listopada, na suszarnię zbóż w leżącej nieopodal granicy z Ukrainą wsi Przewodów (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie) spadła rakieta. Zginęły dwie osoby.

- Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to wszystko jest w tej chwili jeszcze w trakcie badania - dodał.

Wzmocniona została gotowość niektórych jednostek Wojska Polskiego.

– Prezydent Joe Biden jasno i wyraźnie powiedział, że Stany Zjednoczone absolutnie dotrzymują sojuszy i są z nami. Wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące - podkreślił Andrzej Duda.- Działamy bardzo spokojnie, w sposób bardzo rozważny, nie są podejmowane żadne pochopne decyzje - zapewnił.

"Do obecnej sytuacji trzeba podejść ze spokojem"

O sytuację na wschodzie kraju zapytaliśmy wojewodę Jarosława Wieczorka, który jest przedstawicielem rady ministrów w naszym regionie.

- Do obecnej sytuacji trzeba podejść ze spokojem. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, cała rada ministrów oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego są w stałym kontakcie ze wszystkimi partnerami międzynarodowymi. Na tej podstawie podejmowane będą ewentualne dalsze kroki - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

- Jeśli zaistnieje potrzeba włączenia się w kwestie kryzysowe lub pomocowe, jesteśmy w ciągłej gotowości do udzielenia wsparcia - podkreślił.

Dodał, że wciąż rozważane jest zastosowanie art. 4 NATO, który oznacza konsultacje państw członkowskich na temat zagrożeń i przeciwdziałania tymże.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon