Jazda konna – porady dla początkujących

Wielu jeźdźców szybko zauważa pozytywne zmiany w swojej sylwetce po regularnych treningach. Nic w tym dziwnego – ta aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na całe ciało. Jakie dokładnie korzyści niesie ze sobą jazda konna? Zebraliśmy te najważniejsze w poniższym artykule.

Konie

Jazda konno angażuje mięśnie całego ciała

Jazda konna to nie tylko kontakt z przyrodą czy emocjonalna więź z koniem. To przede wszystkim intensywny trening dla Twojego ciała. Dosiadając konia, angażujesz wiele mięśni. Co ważne, nie jest to tylko praca nóg, które mają za zadanie kontrolować ruchy konia. Mięśnie brzucha i pleców również się aktywują, odpowiadając za utrzymanie równowagi i zapewniając odpowiednią stabilność.

Nie zapominajmy również o mięśniach pośladków i kręgosłupa – one też ciężko pracują. Do tego jazda konna doskonale dotlenia organizm, zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia trawienie. Kobiety, które uprawiają jeździectwo, zazwyczaj mniej odczuwają też bóle miesiączkowe, dzięki wzmożonej pracy miednicą.

Jedna godzina jazdy konnej to około 300 spalonych kalorii. Wszystko zależy oczywiście od intensywności treningu oraz wagi jeźdźca. Regularne treningi sprawiają, że już po kilku tygodniach sylwetka staje się szczuplejsza, a poszczególne partie ciała wzmocnione. Twoja kondycja fizyczna również staje się coraz lepsza i zwiększa się wytrzymałość organizmu.

Poprawa postawy i koordynacji

Jazda konna wymaga od jeźdźca nie tylko siły, ale również zręczności i doskonałej koordynacji. Dzięki temu w naturalny sposób uczysz się utrzymywać prawidłową postawę. Mięśnie pleców i brzucha są nieustannie zaangażowane, by zapewnić stabilność. To, co zaczyna się jako wysiłek, by utrzymać równowagę w siodle, z czasem przekłada się na wyprostowaną, pewną postawę także poza nim.

Jako ciekawostkę warto dodać, że dobra postawa i koordynacja mają wpływ także na komunikację z koniem. W końcu to poprzez ciało komunikujesz się z tym zwierzęciem w trakcie jazdy. Wyprostowane plecy i pewność siebie pozwalają na łatwiejsze sterowanie wierzchowcem. Aby dobrze czuć się na koniu, warto zadbać o przebywanie z nim oraz jego pielęgnację. Tutaj przydatne będą wszelkie szczotki, gąbki oraz kopystki, które służą do pielęgnacji kopyt konia. Pomoże Ci to nawiązać z nim dobrą relację, a tym samym poczuć się pewniej.

Jakie jeszcze zalety ma jazda konna?

Jazda konno oferuje też wiele innych korzyści. Jest to doskonała terapia dla duszy. Nawiązanie bliskiej więzi z koniem działa relaksująco oraz pomaga walczyć ze stresem. Do tego regularne przebywanie na świeżym powietrzu poprawia ogólny nastrój i dobrze dotlenia organizm.

Jazda konna uczy też odpowiedzialności, cierpliwości oraz umiejętności pracy w zespole, co jest cenne nie tylko w świecie sportu, ale również w codziennym życiu. Jak widać zatem, jeździectwo łączy w sobie ogromną przyjemność przebywania z koniem z wieloma korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego, co czyni je jednym z najbardziej wszechstronnych sportów.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon