Jerzy Buzek zaapelował do Komisji Europejskiej o koordynację transportu kolejowego i autobusowego dla uchodźców z Ukrainy. „Liczy się każda godzina”

Polki i Polacy, samorządy i NGOs – robimy wszystko, by pomóc, ale fala solidarności musi rozlać się dalej na Zachód. Liczy się każda godzina! – apeluje w mediach społecznościowych Jerzy Buzek. Były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wraz z grupą kilkudziesięciu europarlamentarzystów, wysłał pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej.

FB/Jerzy Buzek
Jerzy Buzek zaapelował do KE o koordynację transportu kolejowego i autobusowego dla Ukraińców

Jerzy Buzek, wraz z grupą europarlamentarzystów, zaapelował do Komisji Europejskiej o koordynację transportu kolejowego i autobusowego w związku z falą uchodźców z Ukrainy. W piśmie adresowanym między innymi do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, możemy przeczytać między innymi: – Ponad 2 miliony osób przekroczyło już granice z Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami, większość z nich znajduje się obecnie w Polsce. Nasi obywatele, samorządy lokalne i organizacje pozarządowe uruchomiły każdą możliwą ścieżkę pomocy. Niestety, ze względu na ograniczone możliwości transportu tysiące osób koczuje na stacjach i w innych miejscach, które nie zapewniają odpowiednich warunków sanitarnych. Ponadto pandemia COVID-19 nadal stanowi realne zagrożenie (...). Jesteśmy na skraju katastrofy humanitarnej i aby jej uniknąć, potrzebujemy silnego i natychmiastowego wsparcia oraz ogólnoeuropejskiej koordynacji – podkreślają europarlamentarzyści.

Apelują o koordynację na szczeblu europejskim transportu kolejowego i autobusowego, dzięki któremu uchodźcy – głównie kobiety z małymi dziećmi – będą mogli podróżować bezpiecznie do innych krajów Unii Europejskiej. Z kolei współpraca z Czerwonym Krzyżem ma zapewniać odpowiednią pomoc podczas transportu. – Liczy się każda godzina. Musimy wykorzystać ogromną falę solidarności i gotowości do pomocy, która się pojawiła wśród wszystkich obywateli Europy – podkreślają europarlamentarzyści.

Polski impuls

Z kolei w programie „Graffiti” w Polsacie były premier zaproponował, żeby państwa unijne podstawiły około 30 pociągów dla uchodźców. Pociągi miałyby przewozić uchodźców do innych europejskich krajów.

Buzek ocenił działania Polek i Polaków, jako te, które „zjednoczyły świat”.

– Był pierwszy impuls dający poczucie jedności, wszyscy o ataku Rosji myśleli w ten sam sposób. Lecz ten impuls może wygasnąć. To obowiązek Polski, by na to nie pozwolić podkreślił Jerzy Buzek w programie „Graffiti”.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Zbiórka darów dla Ukrainy

"Samorządowcy się nauczyli siedzieć na krzesełku"

Maciej Gramatyka

Mieszkania dla Ukraińców: samorządy liczą na wsparcie rządu

Krzysztof Mejer wiceprezydent Rudy Śląskiej

"Nikt z samorządowców nie prosił premiera o bezkarność plus"

Rodzina Natalii

Wojna w Ukrainie. Kobiety stają przed trudnym wyborem

Debata Pierończyk-Mejer - we wtorek, 20 września

Wielomilionowe długi szpitala w Rudzie Śląskiej

Michał Pierończyk

Kim jest Michał Pierończyk, zwycięzca I tury wyborów?