Jesienią zabraknie ok. 5 mln ton węgla. "Nakład, który wystawia PPG rozchodzi się w 20 sekund"

Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80 wypowiedział się w temacie przyszłego sezonu grzewczego. Jego zdaniem dla klientów indywidualnych zabraknie od 4 do 5 mln ton węgla. "Cały węgiel, który wystawia PPG rozchodzi się w 20 sekund".

Google
Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

Bogusław Ziętek był gościem programu Rozmowa Dnia w Radiu Piekary. Szef Sierpnia 80 wypowiedział się w temacie embarga na rosyjski węgiel, jego zdaniem brakuje od 8 do 10 ton węgla w polskiej gospodarce.

- W energetyce zawodowej zabraknie nam od 3 do 4 mln ton węgla, a na rynku dla odbiorców indywidualnych zabraknie od 4 do 5 mln. I tego węgla nie będzie. Możemy zapomnieć, że jesienią kupimy tonę lub dwie. Dzisiaj PPG jak wystawia ofertę na swojej stronie internetowej, to węgiel którym dysponuje rozchodzi się w 20 sekund - tłumaczy Ziętek.

Szef Sierpnia 80 wyjaśnia, że obecnie węgiel kosztuje 900 zł, a klient indywidualny musi zapłacić za niego 2000 zł - ma to związek z przechwytywaniem go przez pośredników. Jesienią jego ceny mogą dojść do 5 tysięcy złotych.

"Będziemy ściągać węgiel z Australii i Kanady"

Pod koniec marca Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska odejdzie od rosyjskiego gazu do końca roku, a od węgla do końca Maja. Premier wezwał także Komisję europejską do podjęcia podobnych kroków. Jego zdaniem węgiel sprowadzany z Australii, czy z RPA nie musi być droższy niż rosyjski. Ziętek wyjaśnił, że australijski karbon nie jest surowcem, który zaspokoi rynek indywidualny.

- I znowu tu nie ma żadnych decyzji. My grzmimy od stycznia: "podejmijcie jakieś konkretne decyzje". Bo my jesteśmy jak idioci, mówimy, że kończymy z rosyjskim gazem, ale będziemy go sprawdzać z Algierii. Tu jakiś wariat mówi, że przyspieszy przechodzenie Polskiego ciepłownictwa z węgla na gaz, ale ja się pytam na jaki gaz? - pyta.

Szef Sierpnia 80 wyjaśnia, że obecnie zużywamy 30 mld metrów sześciennych gazu. Gazociąg Baltic Pipe w Świnoujściu, może dostarczyć nam z Norwegii około 10 mld, 5 jest wydobywane, a kolejne 5 przewożone jest statkami. Wobec czego nadal brakuje 10 mld metrów sześciennych. - Mało tego, jeżeli Europa zamknie się na rosyjski gaz to braknie 150 mld m³. Już wiadomo, że tylko 100 jest tą ilością, którą możemy ściągnąć z różnych kierunków: Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Afryki. Nadal będzie brakować 50.

Ziętek podsumowuje, że przestawienie się ciepłowni z węgla na gaz jest nieopłacalne. Produkcja cieplnej energii z gazu jest pięciokrotnie droższa niż ta z węgla.

Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80

Może Cię zainteresować:

Bogusław Ziętek o katastrofach na „Pniówku" i „Zofiówce": W JSW była presja na wydobycie. Trzeba było robić wynik

Autor: Martyna Urban

25/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Urząd Miasta Tychy

Budżet Tychów na 2023 przyjęty jednogłośnie

Miasto chce zmniejszyć ilość kursów...

Jerzy Markowski

Brak węgla nie przekonał rządu. Nadal likwiduje górnictwo

Jacek Sasin

Czemu brakuje węgla? Sasin uważa, że to wina... samorządów

Anna Moskwa

Bogusław Ziętek: Rządzący wrzucili granat do wychodka

Jarosław Kaczyński

Jaki "Chrust Plus"? Prezes PiS zapowiada dopłaty do węgla

Węgiel

Związkowcy do premiera: Uporządkujcie rynek handlu węglem