Jesienne utrudnienia na trasie kursowania Kolei Śląskich – o czym warto wiedzieć?

Jesień 2023 roku upłynie KŚ pod znakiem kontynuowania inwestycji zleconych przez zarządcę infrastruktury PKP PLK S.A. oraz wejścia na place budowy w nowych projektach. W dalszym ciągu będą kontynuowane modernizacje linii kolejowych do Tarnowskich Gór oraz Zakopanego, remont obiektów pomiędzy Zebrzydowicami a Cieszynem, a w połowie października br. rozpocznie się modernizacja magistrali E65. O czym jeszcze warto wiedzieć? Szczegóły poniżej.

Image00012 2023 07 13 114533 kozd jpg

Modernizacja magistrali E65 – już niebawem!

Zgadza się! Modernizacja magistrali E65 rusza w połowie października br. W pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na szlaku Kobiór – Pszczyna, a na odcinku Będzin – Katowice Zawodzie rozpoczną się prace przygotowawcze. W wybranych terminach komunikacja zastępcza pojawi się na wieczornych kursach w rejonie Lublińca oraz na odcinkach:

  • Pszczyna – Bielsko-Biała Główna,
  • Milówka – Zwardoń,
  • Katowice – Mikołów,
  • Orzesze Jaśkowice – Czerwionka.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy (tj. oficjalny rozkład jazdy Kolei Śląskich), publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Co więcej, zawiera on pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Modernizacja katowickiego węzła kolejowego

Już 12 października br. rozpoczną się prace przygotowawcze, związane z modernizacją katowickiego węzła kolejowego. Na czym będą polegać? A no, na budowie torów tymczasowych, umożliwiających prowadzenie ruchu pociągów w kolejnych etapach. Pierwsze prace planowo będą trwać dwa tygodnie, a przez ten czas zostanie zamknięty jeden tor na szlaku Będzin– Sosnowiec Główny. Co naturalnie wiąże się ze zmianami w godzinach odjazdu, a także wydłużeniem czasu przejazdu dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Od 27 października ograniczenia będą obowiązywać pomiędzy stacjami Sosnowiec Główny a Katowice Zawodzie – kolejne zmiany rozkładu jazdy są nieuniknione.

Na odcinku Koszęcin – Lubliniec pojawią się autobusy zastępcze w terminach 23 - 30 października oraz 2 - 3 listopada. Z kolei w nocy z soboty na niedzielę od 21/22 października do 6/7 listopada br. ZKA będzie kursować na odcinku Kochanowice – Lubliniec.

Co z organizacją ruchu komunikacji zastępczej?

Dobre pytanie. Organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry nie ulegnie istotnym zmianom. We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego Koleje Śląskie zapewnią wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich:

  • linii ekspresowej S8,
  • linii zwykłej S80,
  • linii M3,

a także w liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.
W dniach 9 – 11 października br. rozkład jazdy wybranych pociągów zostanie wariantowany. Oczywiście ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna (tzn. związane z budową wiaduktu).

Modernizacja linii kolejowej do Zakopanego

Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej do Zakopanego oraz zakończeniem sezonu turystycznego, pociąg Sprinter Ornak nie będzie uruchamiany w cyklu zamknięciowym. W godzinach nocnych są planowane przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

  • Od 2/3 do 13/14 października br. na odcinku Milówka – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę),
  • Od 16/17 do 27/28 października br. na odcinku Rajcza – Zwardoń (od nocy z poniedziałku na wtorek do nocy z piątku na sobotę).

16 października br. rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali E-65. Pociągi będą kursować po jednym torze na odcinku Kobiór – Pszczyna. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości dla pociągów jadących w kierunku Katowic. Godziny odjazdu niektórych pociągów zostaną przesunięte. Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na www.kolejeslaskie.pl. Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, w tym Biuro Obsługi Klienta oraz obsługa osób niepełnosprawnych jest czynna całodobowo, przez 7 dni w tygodniu pod numerem tel. + 48 32 428 88.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0165

Koleje Czeskie zapraszają do wspólnego świętowania!

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0156

Pasażerowie Kolei Śląskich pokochali wakacyjny bilet

Slider

Kup jednodniowy bilet wakacyjny Kolei Śląskich

Koleje Śląskie przywracają połączenie kolejowe do Bohumina

Koleje Śląskie przywracają połączenie kolejowe do Bohumina

Nagroda KŚ

Koleje Śląskie otrzymały wyróżnienie!

Sprawdzony sposób na tańszą szybszą i bezpieczniejszą podróż Poznajcie Park Ride

Sprawdzony sposób na tańszą i szybszą podróż?

Koleje Śląskie codzienne bezpieczeństwo oszczędność i ekowybór

Koleje Śląskie – bezpieczeństwo, oszczędność i ekowybór