Jeżeli masz w domu Ukraińców pamiętaj o deklaracji śmieciowej. Kończy się czas na jej złożenie

Domostwa, które pod swój przyjęły Ukraińców są zobowiązane do zaktualizowania deklaracji śmieciowej o nowych domowników. W większości śląskich miast data została została wyznaczona na 10 kwietnia. Przeczytaj, co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek.

FB Krzysztof Mejer
Mejer opłata śmieciowa a Ukraińcy

Osoby prywatne, które pod swój dach przyjęły rodziny ukraińskie często zgłaszają się do urzędów miast z pytaniami dotyczącymi uchodźców: "gdzie otrzymać PESEL?", "gdzie złożyć wniosek o przyznanie rekompensaty za wyżywienie i utrzymanie Ukraińców?" i wiele innych. Wśród nich częstym zapytaniem jest temat opłaty śmieciowej i zmiany stawki.

Do kiedy złożyć nową "deklarację śmieciową?"

Do zaktualizowania danych w systemie gospodarki odpadami komunalnymi zobowiązane są te osoby, u których pomieszkują obywatele Ukrainy. Czas na złożenie aktualnej deklaracji przewidziany został w większości przypadków do 10. dnia kwietnia - data złożenia zależna jest od uchwały przyjętej przez radę każdego konkretnego miasta. W przypadku Rudy Śląskiej jest to termin do 10 maja, z terminem płatności do 15. Miasto jako jedno z nielicznych na Śląsku nie naliczało opłat śmieciowych za przyjęcie Ukraińców w marcu.

- W przypadku zabudowy jednorodzinnej należy złożyć w Urzędzie Miasta nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, uwzględniającą obecną liczbę osób w gospodarstwie domowym - tłumaczy Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Natomiast w przypadku zabudowy wielorodzinnej informację o większej liczbie domowników należy przekazać zarządcy budynku, np. spółdzielni mieszkaniowej lub MPGM.

Miasta same regulują opłaty

Stawka za wywóz śmieci jest inna w każdym śląskim mieście. W przypadku Rudy jest to 30 zł za osobę na miesiąc. Kwoty za wywóz zależne są od ustalonych przez urząd stawek. Oto przykładowe miasta i kwoty:

  • Piekary Śląskie - 38 zł/os.,
  • Chorzów - 28,90 zł/os.,
  • Katowice - 26,30 zł/os.,
  • Bytom - 24,50 zł/os.,
  • Zabrze - 24,20 zł os.

Odmienne regulacje dotyczą także pojemników na odpady mieszane i segregowane. Przykładowo katowicki magistrat prosi o jak najszybsze złożenie nowej deklaracji śmieciowej, po ty by dostarczyć nowy pojemnik na śmieci. Urzędnicy podczas składania deklaracji przeliczą dodatkową liczbę osób w gospodarstwie na odpowiadającą temu liczbę pojemników. Identyczna sytuacja jest w Chorzowie, Bytomiu i Zabrzu. Natomiast w Piekarach Śląskich mieszkańcy sami na własną rękę muszą poprosić firmę wywożącą śmieci o dodatkowe worki oraz z własnej kieszeni zakupić pojemnik na śmieci mieszane.

Opłata za śmieci zostanie zrekompensowana

Przypomnijmy, że osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach od 16 marca mogą złożyć wniosek o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów w wysokości 40 zł za dzień za każdą osobę. Pieniądze te powinny pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz zapewnienia innych podstawowych potrzeb życiowych, w tym także dodatkowej opłaty za wywóz śmieci.

Warto podkreślić, że dofinansowanie mieszkania dla Ukraińców będzie udzielane wstecz. Z dopłat można korzystać przez dwa miesiące - do połowy maja. Wniosek o dofinansowanie na mieszkanie dla Ukraińców należy złożyć w swojej gminie na specjalnym formularzu.

Kolejka do punktu wydawania nr PESEL Chorzów

Może Cię zainteresować:

Goszczę Ukraińców (cz. 3): W kolejce po PESEL uchodźcy stoją już od 4 nad ranem

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy