Na jednym podwórku piłkę kopali Lubański i On. Biografia Joachima Marxa, jednej z legend Ruchu Chorzów

Szybkość, siła i instynkt strzelecki – to Joachim Marx, najskuteczniejszy napastnik legendarnej drużyny Ruchu Chorzów z połowy lat 70. XX w., którą do wielkich sukcesów doprowadził trener Michal Vičan. Właśnie ukazała się jego biografia - Jego historia jest nieoczywista i zajmująca. Ja się zawsze kieruję jednym – to musi być ciekawy życiorys. Joachim Marx taki piłkarski życiorys ma – podkreśla Paweł Czado, autor książki.

Biografia Joachima Marxa jednej z legend Ruchu Chorzów

"Asiu. Joachim Marx. Biografia" to książka, która zainteresuje nie tylko kibiców Ruchu Chorzów. Jej autor, Paweł Czado, znawca śląskiego futbolu, mówi, że chciał opowiedzieć piłkarski życiorys „Asia”, bo wiele osiągnął i jest spełniony jako piłkarz i trener. Jego biografia to jednak coś więcej niż historia jednego piłkarza.

- Książka była pretekstem, żeby uzupełnić wiedzę na temat polskiej piłki lat 60. i 70. XX w. Myślimy kalkami na temat tego okresu. Mamy jakieś tam wyobrażenie – wiadomo Kazimierz Górski. Mnie udało się zdobyć mnóstwo historii, które ubogacają ten okres. Nieznanych i dotąd niepublikowanych – mówi Paweł Czado.

Włodzimierz Lubański o Joachimie Marxie

Autor podkreśla, że archiwa są ważne, ale „bez rozmowy nie ma nic”. Mówi, że przy pracy nad książką prosto od Joachima Marxa pojechał do Włodzimierza Lubańskiego, który wspominał o wspólnych piłkarskich początkach. Jako dzieci, na boisku w Sośnicy.

- Mówił, że kiedyś jedenastoletni Marx przyszedł i zapytał czy może z nimi zagrać w piłkę. - Dobra, to chodź – odpowiedzieli. To był ostatni raz, kiedy go wybrali jako ostatniego. Później wybierali go jako pierwszego – opowiada.

Paweł Czado opisał historię Joachima Marxa od dzieciństwa w Sośnicy, poprzez młodość w Gwardii Warszawa, sukcesy w Ruchu Chorzów, grę w reprezentacji Polski, po karierę we Francji. - Widziałem jak traktują go we Francji. Francuzi podchodzili do niego z radością, wręcz uwielbieniem w oczach. Tam go bardzo szanują, a Francuzi uważają się za naród najmądrzejszy na świecie i niełatwo im zaimponować – mówi autor biografii „Asia”.

Joachim Marx - legenda Ruchu Chorzów

Joachim Marx był najskuteczniejszym napastnikiem legendarnej drużyny Ruchu Chorzów z połowy lat 70., którą do wielkich sukcesów doprowadził trener Michal Vičan. Kibice Niebieskich w ciągu sześciu sezonów podziwiali w akcji wybornego snajpera, który dołączył do elitarnego grona Klubu 100 w polskiej lidze (piłkarzy, którzy mają co najmniej 100 bramek na koncie). Później przeniósł się do Francji, gdzie spełnił się jako napastnik i trener.

Paweł Czado „Asiu. Joachim Marx. Biografia”, wydawnictwo SQN

Banknot z Joachimem Marxem

Może Cię zainteresować:

Banknot z legendą Ruchu Chorzów wstrzymany. Wydrukowano na nim piłkarza Zagłębia Sosnowiec?

Autor: Patryk Osadnik

17/02/2023

Mateusz Morawiecki na stadionie Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Morawiecki, dawaj moje 100 milionów! Czy PiS dowiezie obiecane pieniądze na stadion Ruchu?

Autor: Marcin Zasada

23/10/2023

Uruchomiono Sektor Niebo Wyszukiwarkę grobów piłkarzy Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Uruchomiono „Sektor Niebo”. Wyszukiwarkę grobów piłkarzy Ruchu Chorzów

Autor: Redakcja

23/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon