Józef Kłyk przewidział kryzys węglowy. Reklama ekogroszku z 2009 roku nabiera dzisiaj innego znaczenia [WIDEO]

Złota się już nie kradnie. Mówi Józef Kłyk w reklamie węgla ekologicznego z 2009 roku. Chwilę po tych słowach rzuca na stół w Saloonie worek z ekogroszkiem. Twórcy tego spotu przewidzieli kryzys energetyczny już 13 lat temu? To jest hit.

Screen/YouTube
Retopal z Bierunia

Nawiązujący do westernowych klimatów spot reklamowy, zachęcający do kupna węgla ekologicznego (ekogroszku) Retopal z kopalni Piast w Bieruniu nabiera dziś nowego znaczenia. Twórcy reklamy już w 2009 roku przewidzieli kryzys węglowy?

W tym dość kiczowatym spocie wystąpił Józef Kłyk, polski filmowiec amator z Pszczyny, autor ponad 80 filmów o tematyce m.in. westernowej i historycznej. Ślonski komboj już 13 lat temu wiedział, że węgiel cenniejszy jest od złota? Na to wygląda.

Popatrzcie tylko na tę scenę z reklamy. W Saloonie siedzą kowboje, grają w karty, w ustach cygara. Nagle do środka wpada banda Kłyka. Rzucają na stół jakieś worki. Co w środku? Monety? Nie! Co to jest panowie? Pyta barman.

Retopal! Teraz złota się już nie kradnie - odpowiada Kłyk, cmokając w międzyczasie cygaro.

Złoto! Zobaczcie sami.

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski o nadchodzącym sezonie grzewczym: „Lepiej będzie jeśli ludzie będą palić gorszej jakości węglem niż śmieciami”

Autor: Martyna Urban

06/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon