Józef Piłsudski w Katowicach 1922. Naczelnik w tłumie na rynku

Józef Piłsudski nie był obecny podczas głównych powitania Wojska Polskiego w Katowicach 20 czerwca 1922. Przyjechał na Śląsk dopiero ponad dwa miesiące później. Uroczystości z udziałem Naczelnika odbyły się na katowickim rynku 27 sierpnia 1922 i wtedy to powstała ta fotografia.

Piłsudski Katowice duże 1

To wykonane z daleka zdjęcie Piłsudskiego, trudnego do rozpoznania w otaczającym go tłumie, jest w jakiś sposób symboliczne. Zaangażowanie Piłsudskiego na rzecz opanowania przez II RP części Górnego Śląska praktycznie przez cały wiek pozostawało mało znane nawet historykom. Tak jak i to, że Naczelnik jeszcze przed plebiscytem powątpiewał w jego korzystne dla strony polskiej rozstrzygnięcie i uważał, iż jej ogromnym sukcesem będzie co najwyżej przejęcie najcenniejszej dla Polski, przemysłowej części obszaru plebiscytowego. Może zaskakiwać, że takie przewidywania Piłsudskiego z listopada 1920 roku sprawdziły się praktycznie co do joty.

Działania podejmowane przez Piłsudskiego otaczała ścisła tajemnica - tak ze względów czysto wojskowych, jak i wewnątrzpolitycznych. W efekcie jego rola w przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski przez długie lata była bagatelizowana czy wręcz nie dostrzegana - trochę jak on sam na tej fotografii. Inny od stereotypowego obraz Piłsudskiego wyłania się dopiero obecnie, zwłaszcza z prac prof. Grzegorza Nowika.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Francuscy żołnierze na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu

Masakra w 1922 roku. Co się wydarzyło w Zabrzu?

Wojsko Polskie w Katowicach, 20 czerwca 1922

Jak o przyłączeniu Śląska do Polski pisali w Zagłębiu?

Debata o Śląsku

W Muzeum Piłsudskiego debata o powstaniach śląskich

40 szeptycki

Na upamiętnienie powstań wybrano datę podziału Śląska

Wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic 20 czerwca 1922 roku

Mamy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Ale czemu 20 czerwca?

Szombierki na starych zdjęciach

Szombierki na nostalgicznych zdjęciach sprzed pół wieku

Do Miasteczka Śląskiego przyjechało wiele grup

Wojowie znów w Miasteczku Śląskim