Już oficjalnie: Wojciech Kałuża wiceprezesem JSW! "Posiada bogate doświadczenie menedżerskie"

W tym tygodniu jako pierwsi informowaliśmy o tym, że Wojciech Kałuża ma zostać nowym wiceprezesem ds. rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziś zorganizowano rozmowy z kandydatami na to stanowisko i wybrano wiceprezesa. A został nim... Oczywiście, Wojciech Kałuża.

UMWŚ
Wojcich Kałuża

"Wojciech Kałuża uzyskał tytuł magistra na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, uzyskał tam tytuł licencjata politologii oraz Collegium Humanum - Szkoły Głównej Menadżerskiej w Warszawie, gdzie ukończył studia Executive Master of Business Administration. W latach 2018 - 2022 był Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego, sprawował nadzór nad Departamentami tj.: Rozwoju i Transformacji Regionu, Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej, a także Turystyki oraz Sportu. Posiada doświadczenie zarówno w administracji publicznej i samorządowej, jak również bogate doświadczenie menadżerskie w przedsiębiorstwach komercyjnych" - czytamy w komunikacie giełdowym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Pan Wojciech Kałuża nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Spółki, jak również nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej i spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu, a także nie jest wpisany w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o KRS oraz w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych" - głosi komunikat.

Trzech kandydatów na wiceprezesa JSW

W środę, 14 grudnia, zorganizowano rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na stanowisko wiceprezesa ds. rozwoju JSW. Było ich trzech, w tym Wojciech Kałuża.

Wcześniej informowaliśmy jako pierwsi, że ma on zostać obsadzony na tym stanowisku z klucza politycznego - decyzję o wyborze podejmuje zarządzane przez Jacka Sasina Ministerstwo Aktywów Państwowych, czyli de facto Prawo i Sprawiedliwość. Partia jest coś winna Wojciechowi Kałuży, który dał jej większość w Sejmiku Województwa Śląskiego, a teraz zrezygnował z funkcji wicemarszałka po politycznym przewrocie Jakuba Chełstowskiego, który zamienił PiS na Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”.

Zadzwoniliśmy do Wojciecha Kałuży, aby zapytać, czy bierze udział w procesie rekrutacyjnym. Odpowiedział krótko, że z dziennikarzami nie rozmawia. W końcu jednak potwierdził, że zgłosił się do konkursu na wiceprezesa JSW (w rozmowie z dziennikarzami portalu Śląski Biznes).

Wojciech Kałuża

Może Cię zainteresować:

Wojciech Kałuża zostanie wiceprezesem państwowej spółki? Z dziennikarzami nie rozmawia

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2022

Ile można zarobić w JSW?

- Wojciech Kałuża niedługo zostanie wiceprezesem JSW. Ogłoszono konkurs, a najlepszym kandydatem okaże się były wicemarszałek. Niewątpliwie uczciwy i rzetelny… konkurs oczywiście - powiedział w Radiu Piekary Bogusław Ziętek, szef Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Potwierdził to później wysoko postawiony związkowiec z JSW, z którym rozmawialiśmy. - Nie dziwi mnie ta kandydatura. Dziwni mnie tempo, w jakim się to dzieje i dlaczego akurat teraz - skomentował. Obowiązki wiceprezesa ds. rozwoju od samego początku swojej kadencji sprawuje prezes Tomasz Cudny. Do tej pory najwyraźniej nikt nie widział konieczności, aby zapełnić ten wakat.

W takich okolicznościach na przygotowywanie gruntu pod wprowadzenie Wojciecha Kałuży do zarządu JSW wygląda niedawna wypowiedź Grzegorza Pudy, szefa Ministerstwa Rozwoju i Polityki Regionalnej. Minister podczas konferencji prasowej stwierdził, że Wojciech Kałuża jako wicemarszałek był w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu Mateusza Morawieckiego podczas negocjacji z Komisją Europejską i przez to przyczynił się do ściągnięcia rekordowego wsparcia z Unii Europejskiej dla województwa śląskiego - 5,1 mld złotych.

- Tak się składa, że JSW chce być liderem we wdrażaniu zielonych technologii, więc takie "doświadczenie" to mocna karta przetargowa - słyszymy w spółce.

Poprzedni wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda w pół roku ze wszystkimi dodatkami i odprawą zarobił 780 tys. złotych.

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Polityczny przewrót w woj. śląskim. Przewodniczący sejmiku odwołany. Opozycja zabiera władzę PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon