Nieodkryte perły województwa śląskiego. Jura Krakowsko-Częstochowska: wyspy outdoorowego morza i raj dla aktywnych

Jura Krakowsko-Częstochowska to morze aktywności. Przed milionami lat pokrywało ją morze, któremu zawdzięcza swój dzisiejszy, niepowtarzalny w skali Polski charakter. Wapienne skały, formy krasowe i bujna roślinność stwarzają tu wyjątkowe warunki do uprawiania sportu i innych form aktywności fizycznej, jak wspinaczka skalna, speleologia, turystyka piesza i rowerowa czy nordic walking. W północnej części województwa śląskiego czeka na was dziś istny outdoorowy i turystyczny archipelag. Opowiada o nim nasz nowy film z cyklu „Nieodkryte perły województwa śląskiego”.

Jedną z głównych wysp jurajskiego archipelagu jest Góra Zborów w Podlesicach. Podlesickie skałki to mekka wspinaczy z całej Polski. Góra Zborów przyciąga także turystów pieszych (warto wiedzieć, że jest ona na znanym Szlaku Orlich Gniazd) i amatorów nordic walking. W okolicach Zborowa przebiegają też liczne szlaki rowerowe. Wielką atrakcją turystyczną Zborowa jest znajdująca się w jej skałach Jaskinia Głęboka - jedyna udostępniona turystycznie w województwie śląskim.

Z okolic szczytu Góry Zborów ujrzymy niejedną z innych wysp naszego jurajskiego outdoorowego morza, jak np. pobliska góra Kołoczek, góra Apteka, skały Apteka i Biblioteka. Niedaleko też stąd w Skałki Rzędkowickie i do Grzędy Mirowsko-Bobolickiej. Znają je i doceniają uprawiający wspinaczkę sportową z całej Polski, a także zagraniczni. Jurajskie skałki pokrywa gęsta sieć dróg wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności - takich dla zaawansowanych i wyczynowców, takich dla amatorów wspinaczki rekreacyjnej czy weekendowej, takich dla początkujących, a nawet dzieci.

Dzięki autostradom i drogom szybkiego ruchu Jura Krakowsko-Częstochowska jest łatwo osiągalna dla przybyszy z innych rejonów Polski. Czekają tu na nich sport i rekreacja, zachwycająca przyroda i piękne widoki.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rowerzyści w Tychach

Wielka czerwona jedynka. Genialna "książęca" trasa rowerowa

Cekuś rajd rowerowy

Rajd Rowerowy "Śladami górnośląskiej szlachty"

Rowerzyści Rynek Bytom 35

Rowerzyści najechali Rynek. Śląskie Święto Rowerzysty

Kalety zawody 2022

Kalety zapraszają na II Zielony Triathlon Turystyczny

Swietlikowo mecz charytatywny piłka

Giganci dla Świetlikowa: mecz gwiazd na tyskim stadionie

Egipt mediateka tychy

Podróżniczy tydzień w Tychach - Meksyk, Kopenhaga, Egipt

Geocaching tarnowskie góry segiet

Rezerwat Segiet dołącza do geocachingu