Jurand Jarecki nie żyje. Wielki śląski architekt zmarł we śnie w wieku 92 lat. Miał piękne i twórcze życie

Architekt Jurand Jarecki, wielki budowniczy powojennych Katowic, zmarł w nocy z 13 na 14 marca 2024 r. To on zaprojektował takie słynne katowickie budynki jak Dom Handlowy Skarbek, Dom Handlowy Zenit, kino Kosmos, osiedle Paderewskiego i Bibliotekę Śląską. Wybitny architekt, człowiek wielkiej klasy, erudyta, światowiec, marzyciel. Niedoszły konstruktor samolotów, najlepszy narciarz wśród architektów. Mistrz. Wielka strata.

Jak przekazała redakcji ŚLĄZAGA córka Juranda Jareckiego, architekt zmarł w nocy z 13 na 14 marca 2024 roku. Odszedł w wieku 92 lat. Spokojnie, we śnie.

Zmarł architekt Jurand Jarecki, budowniczy powojennych Katowic

Jurand Jarecki, jeden z najwybitniejszych budowniczych powojennych Katowic urodził się 4 października 1931 roku. W Krakowie, choć to tylko wpis w metryce (i krakowska porodówka), bowiem wychowywał się w Zakopanem. Na Śląsku wylądował przez ojca, który dostał pracę w pogotowiu i mieszkanie w Katowicach.

Życie Juranda Jareckiego to kopalnia anegdot: "Przyjechał młody architekt z Francji i myślał, że Francję zbuduje w Katowicach". Urodziny Juranda Jareckiego

Jarecki skończył architekturę na Politechnice Krakowskiej, później wyjechał na stypendium do Francji. Terminował u słynnego Georgesa Candilisa i poznał jeszcze słynniejszego Le Corbusiera. Z Francji wrócił do Katowic pełen pomysłów, z których wiele rozbijało się o PRL-owską siermiężność. Zaczął pracę w katowickim Miastoprojekcie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W Katowicach zrealizował sam lub we współpracy z innymi architektami co najmniej kilkanaście znaczących projektów, wśród nich:

  • Dom Handlowy Zenit,
  • Dom Handlowy Skarbek,
  • os. Paderewskiego,
  • Haperowiec (zwany żyletą),
  • kino Kosmos,
  • bloki mieszkalne przy Korfantego, Uniwersyteckiej czy Mikołowskiej,
  • pawilony wzdłuż ul. Chorzowskiej ,
  • gmach Biblioteki Śląskiej.

Więcej o projektach Juranda Jareckiego:

Oprócz architektury pasjonował się samolotami i narciarstwem

Można przy tym żałować, że wiele jego niezwykłych koncepcji nigdy nie doczekało się wdrożenia: Muzeum Walki i Zwycięstwa vis a vis dzisiejszego NOSPR-u, Dom Usług przy dworcu czy futurystyczne wieże przy ul. Mickiewicza.

Jarecki zawsze miał jeszcze jedną pasję: oprócz architektury i samolotów. To narciarstwo. Przez większość zawodowej kariery był mistrzem w branży we wszystkich dyscyplinach związanych z nartami: alpejskich, skokach (!), a nawet w nartach wodnych. To zakopiańskie dziedzictwo Juranda. Warto pamiętać, że projektował on również skocznie narciarskie: w Bystrej, Zakopanem, Szczyrku czy Karpaczu.

Pogrzeb Juranda Jareckiego odbędzie się w środę 20 marca 2024 roku o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym przy al. Murckowskiej w Katowicach. Będzie miał świecki charakter.

Katowice Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Genialne zdjęcia Katowic lat 60 i 70. XX wieku. Tak architekt Jurand Jarecki widział swoje ulubione miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2024

Niebieskie bloki katowice jurand jarecki 24

Może Cię zainteresować:

W Katowicach słynne niebieskie bloki były już żółte, a teraz są... szare. Na szczęście trójkątne balkony zostały, tylko że już nie są białe

Autor: Katarzyna Pachelska

29/10/2023

Szkola pawilonowa katowice koszutka jurand jarecki 4

Może Cię zainteresować:

"Pawilonówka" w Koszutce. Jedyna taka szkoła w Katowicach. Nowoczesność made in PRL sprawdza się do dzisiaj

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon