Katarzyna Kuczyńska-Budka kandydatką PO w Gliwicach. Ostatnim kandydatem partii był jej mąż

Kandydatką Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta Gliwic została Katarzyna Kuczyńska-Budka. Ostatnim razem partia wystawiła własnego kandydata w 2014 roku. Był nim Borys Budka – mąż Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, a obecnie szef Ministerstwa Aktywów Państwowych i jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej.

FB: Katarzyna Kuczyńska-Budka
Katarzyna Kuczyńska-Budka

Decyzję o wystawieniu Katarzyny Kuczyńskiej-Budki jako kandydatki na urząd prezydenta Gliwic w nadchodzących wyborach samorządowych podjęła Rada Powiatu Gliwice Platformy Obywatelskiej. Była jedyną zgłoszoną kandydatką, a decyzję podjęto jednogłośnie.

– Miasto to przede wszystkim mieszkańcy, wspólnota, którą tworzymy. I to ona musi być najważniejsza. Jestem pewna, że rozwój naszego miasta powinien iść zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami gliwiczan w każdym wieku. Ich głos musi być znacznie bardziej słyszalny i mieć znacznie większy wpływ na to, co dzieje się w Gliwicach. I to jest moje postanowienie. Dialog zawsze był i jest podstawą mojego działania – napisała Katarzyna Kuczyńska-Budka na Facebooku.

Katarzyna Kuczyńska-Budka od 2018 roku zasiada w Radzie Miasta Gliwice. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także studiów podyplomowych z zakresu public relations. Jako dziennikarka pracowała w „Dzienniku Zachodnim”, Radiu Plus oraz TVP. Później na różnych stanowiskach związanych z komunikacją w Urzędzie Miasta Zabrze, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W ostatnich latach była zatrudniona w biurze poselskim Tomasza Olichwera (KO), obecnie pracuje w biurze poselskim Marka Gzika (KO).

Kiedy PO może przejąć stery w mieście?

Ostatnim razem Platforma Obywatelska wystawiła własnego kandydata na prezydenta Gliwic w 2014 roku. Był nim Borys Budka – mąż Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, a obecnie szef Ministerstwa Aktywów Państwowych i jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej. Zdobył wówczas zaledwie 11,50 proc. głosów. W pierwszej turze wygrał Zygmunt Frankiewicz (55,73 proc.), który miastem rządził nieprzerwanie w latach 1993-2019. Obecnie zasiada w Senacie RP (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Platforma Obywatelska poparła Zygmunta Frankiewicza w 2018 roku, a następnie wskazanego przez niego kandydata w przedterminowych wyborach – Adama Neumanna.

Niedawno pisaliśmy o tym, że w Gliwicach poparcie Zygmunta Frankiewicza oznacza niemal pewne zwycięstwo. Tym razem na swojego następcę namaścił Mariusza Śpiewoka – wiceprezydenta zajmującego się m.in. nadzorowaniem zadań z zakresu planowania strategicznego i rozwoju miasta, inwestycji, pozyskiwaniem wsparcia z Unii Europejskiej, a także miejskimi spółkami.

To oznacza, że Katarzyna Kuczyńska-Budka stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem, ale kiedy Platforma Obywatelska może przejąć stery w mieście, jak nie teraz, skoro Zygmunt Frankiewicz wyjechał do Warszawy?

Marek Błoński

Może Cię zainteresować:

Marek Błoński, likwidator Polskiej Agencji Prasowej: "Przeczytałem o sobie, że jestem... Napoleonem z Bytomia"

Autor: Patryk Osadnik

05/01/2024

Ruda Slaska Rynek

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon