Katowice Airport wybrany przez przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na lotnisku w Pyrzowicach powstanie hub humanitarny ONZ

Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych wizytowali trzy lotniska na południu Polski. Ostatecznie wybrali Katowice Airport, gdzie – z całego świata – będzie trafiała pomoc humanitarna dla Ukrainy.

W Pyrzowicach przygotowują się do nowego zadania – to dla lotniska wielkie wyróżnienie, a zarazem ogromne wyzwanie, tak organizacyjne, jak i logistyczne. Huby humanitarne z pomocą dla Ukrainy powstają już w naszym kraju. To miejsca, w których gromadzi się najpotrzebniejsze rzeczy – żywność, środki medyczne, ubrania. Z hubów wysyłane są transporty do ukraińskich miast. Hub w Pyrzowicach będzie dużym centrum logistycznym na południu Polski – będzie tu trafiała pomoc humanitarna dla Ukrainy z całego niemal świata. Stąd będzie dostarczana na ogarniętą wojną Ukrainę.

W sobotę, 12 marca wieczorem, w Pyrzowicach wylądował pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla Ukrainy – z Port Sudan. Na pokładzie Airbusa A340-300 znajdowało się 46 ton wysokoenergetycznej żywności. – Kolejne operacje z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, która została zbrojnie napadnięta przez Rosję, odbędą się w najbliższych dniach – poinformowało pyrzowickie lotnisko.

Dodajmy, że dla pyrzowickiego lotniska rok 2022 rozpoczął się dobrze. Katowice Airport podał niedawno statystyki z lutego – jak się okazuje, z siatki połączeń katowickiego lotniska skorzystało 141 tysięcy podróżnych. To o aż 127 tysięcy więcej (+908 procent) niż w „pandemicznym” lutym 2021 roku. To też 53 procent przewozów pasażerskich ogółem z rekordowego dla Katowice Airport lutego 2020. W Pyrzowicach obsłużono wówczas 265 tys. osób. W sumie, w czasie dwóch pierwszych miesięcy 2022 roku na lotnisku w Pyrzowicach odnotowano 282 307 pasażerów. To wynik o 10 procent lepszy od prognoz.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców