Katowice Krystyny Bochenek. Spacer po mieście śladami wicemarszałek Senatu, dziennikarki i społeczniczki, która zginęła tragicznie

Krystyna Bochenek była dziennikarką i politykiem, wicemarszałkiem Senatu. Urodziła się i przez całe życie mieszkała w Katowicach. Zginęła tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Zapraszamy na spacer jej śladami po centrum Katowic.

Krysia Staniek
Galeria Artystyczna

Krystyna Bochenek. Niezwykle energiczna, pomysłowa, zaangażowana w sprawy ludzi, umiała mobilizować tłumy. Była urodzoną optymistką, nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Organizowała akcje społeczne dotyczące zdrowia i kultury. Była miłośniczką języka polskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Urodziła się i całe życie mieszkała w Katowicach, choć gdy przychodziła na świat 30 czerwca 1953 roku Katowice były Stalinogrodem.

Skończyła I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Zawodowe życie związała z Radiem Katowice. Gmach przy ul. Ligonia był przez wiele lat jej drugim domem.

Z kolei w archikatedrze Chrystusa Króla przyjmowała wszystkie sakramenty święte, chodziła na msze, na lekcje religii, wreszcie, już jako senator, często uczestniczyła w wielu oficjalnych uroczystościach.

To ona była pomysłodawczynią ogólnopolskiego Dyktanda, wielkiej imprezy promującej język śląski. Pierwsze odbyło się tylko na antenie Radia Katowice, od 1988 roku miało miejsce w budynku przy placu Sejmu Śląskiego 2 lub w katowickim Spodku. W lipcu 2010 roku znajdujące się przy placu Sejmu Śląskiego 2 Centrum Kultury Katowice otrzymało imię Krystyny Bochenek. Obecnie nosi nazwę Katowice Miasto Ogrodów imienia Krystyny Bochenek.

Krystyna Bochenek była jedną z najbardziej barwnych postaci Katowic. Jej aktywne życie przerwała katastrofa smoleńska w 2010 roku. W chwili śmierci nie miała nawet 57 lat. Dziś możemy ją wspominać, stojąc przy jej grobie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, Również jej popiersie w galerii artystycznej w Koszutce, czy mural z jej podobizną przy ul. Wojewódzkiej przypominają nam o znaczeniu Krystyny Bochenek dla stolicy województwa śląskiego.

Krystyna Bochenek

Może Cię zainteresować:

Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej Katowic

Autor: Patryk Osadnik

15/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Krystyna Bochenek była między innymi wicemarszałkiem Senatu

Krystyna Bochenek. "Uważała, że może zrobić coś dla Śląska"

Henryk flame zolnierze wykleci slask

Wyklęci na Śląsku. Pokażcie losy, zamiast promowanych bajek!

Jerzy Ziętek na zdjęciach z albumów Jana Mitręgi

Nieznane zdjęcia Ziętka. Z Gierkiem, „Decymbrem”, Gomułką

Zbiory Żywych Archiwów

Zdjęciowi magicy z Tarnowskich Gór ożywiają stare fotografie

Jak gwiazdy polskiego kina grały Ślązaków

Zamachowski, Englert i Opania też byli kiedyś Ślązakami

Gospoda Parkowa w WP Ki W Archiwum Państwowe w Katowicach 01

Zanim powstał Park Śląski, była tam gospoda

Dietmar Brehmer

Brehmer: „Ślązacy boją się przyznać, że są też Niemcami"