Katowice lat 60. w kolorze. Spodek i Superjednostka w budowie, Rondo i Koszutka. Unikatowe zdjęcia wykonał amerykański historyk i urbanista John Reps

Czy poznacie te miejsca w Katowicach? Tak wyglądały blisko 60 lat temu. Ich autorem jest Amerykanin John Reps, historyk urbanista, żyjący w latach 1921-2020. Wykonał je w latach 60. XX wieku, prawdopodobnie w roku 1966.

Jak dobrze, że fotograf z Ameryki miał do dyspozycji wysokiej jakości film! Dzięki temu, że wykonał swoje zdjęcia na slajdach Kodaka, niemal doskonale utrwalił się kolor ówczesnych Katowic. W dniach, kiedy Reps fotografował Katowice, miast było przystrojone z okazji święta 1 Maja, stąd tyle na zdjęciach czerwieni flag i transparentów. To właśnie jeden z tych ostatnich podpowiada nam datę roczną powstania tych zdjęć. "1000 LECIE PAŃSTWA POLSKIEGO sugeruje rok 1966. Ale to nie PRL-owska symbolika, czy gigantyczne portrety Gomułki i Ochaba zdobiące fasady, są tu istotne. Mimo iż z perspektywy czasu ich forma i treść może w najlepszym razie śmieszyć.

Jednak zdjęcia przedstawiają rodzące się ikony Katowic. Spodek w budowie! Superjednostka w budowie! I ten Plac Grunwaldzki za młodu, i te Niebieskie Bloki na Koszutce! Coś niezwykłego.

Dodatkowym walorem fotografii Repsa jest to, że ukazują w kolorze próbkę ówczesnej katowickiej ulicy, czyli fragmentu pasażu handlowo-gastronomicznego przy dzisiejszej Chorzowskiej (wtedy Dzierżyńskiego) . Przechodniów na zakupach czy spacerze, bawiące się dzieci. A na drugim planie - samochody i tramwaje tamtych lat.

Interesujące są i dalsze plany zdjęć Amerykanina. Dziś fotograf już nie uchwyci takich perspektyw, gdyż niejeden z widocznych w oddali obiektów albo zmienił się nie do poznania (jak kopalnia "Katowice"), albo został przesłonięty przez nowsze budynki i z miejsca wykonania zdjęć jest niewidoczny (jak Kościół Mariacki).

Te zdjęcia są niczym okna w przeszłość miasta. Polecam gorąco ich smakowanie! Oraz delektowanie się kolorem.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Luksusowe zakupy w Katowicach. Zenit na nieznanych zdjęciach

W mieszkaniu Knochenhauerów w Katowicach

Ty tu urządzisz! Wnętrza bogatego śląskiego domu z XIX wieku

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Spodku...

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie Spodka

Promenada nad Rawą tak wyglądała

Projektanci Katowic wiedzieli, że mieszczuchy pragną zieleni

Projekty archikatedry w Katowicach

Jak oryginalnie miała wyglądać archikatedra w Katowicach?

Katowice w latach 70. XX wieku

Katowice minus 50. W PRL miasto nigdy nie wyglądało lepiej

Katowice, archiwalne zdjęcia z teki Juranda Jareckiego

Nowe, kolorowe Katowice na mapie szarego świata