Tak wyglądało życie mieszkańców Katowic w latach 1947-1950. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Życie mieszkańców Katowic w latach 1947-1950. Jak wyglądało życie mieszkańców tuż po wojnie? Lata powojenne Katowic na unikatowych fotografiach. Zobaczcie.

Jak wyglądało życie mieszkańców Katowic w latach powojennych? Dzisiaj możemy je oglądać tylko na starych fotografiach. Widać na nich ulicę 3 Maja, która była ulicą handlową, Powszechny Dom Towarowy czy też zakłady mięsne. Centrum miasta było placem targowym, na którym odbywał się raz w miesiącu, handel żywymi zwierzętami.

Katowice po wyzwoleniu w 1945 roku odzyskały swoją dawną rangę, ośrodka przemysłowego i handlowego. Miasto w czasie wojny nie poniosło drastycznych strat w zabudowie. Największą było zniszczenie synagogi przy ulicy Mickiewicza, rozebranie budynku Muzeum Śląskiego, a przede wszystkim rozszabrowanie miasta przez wojska radzieckie. Katowice nadal uznawane były za stolicę Górnego Śląska.

Powoli zaczęły powstawać nowe osiedla, jak Ligota, Koszutka, Ochojec czy Tysiąclecie. To między innymi w Katowicach tuż przed wojną i zaraz po niej powstały pierwsze wieżowce – na osiedlu Rozdzieńskiego.

Dzisiaj Katowice, nie przypominają już dawnego przemysłowego miasta. Zobaczcie zatem, jak miasto wyglądało przed kilkudziesięciu laty.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice w 1993 roku

30 lat temu Avard zgubił się i zostawił nam zdjęcia Katowic

Katowice

Katowice, Donieck – miasta zaprzyjaźnione. Zdjęcia z lat 70.

Rynek w Katowicach w XX wieku

Rynek w Katowicach na starych fotografiach

Al Korfantego Wojciecha Katowice

Katowice minionej epoki też były piękne. Oto dowody!

Zdjęcie śródmieścia Katowic z 1975 roku

Katowice. Rok 1975. Zdjęcia niemieckiego fotografa

Początki Stadionu Śląskiego

Jak powstawał Stadion Śląski. Nieznane zdjęcia z budowy

Niemieckie niezrealizowane plany na Śląsku i w Zagłębiu

Taki byłby dziś Śląsk, gdyby to Trzecia Rzesza wygrała wojnę