Katowice, Sosnowiec i Tychy wyślą autobusy do Ukrainy. Odpowiedź na apel mera Lwowa

Prezydenci Katowic, Sosnowca i Tychów poinformowali o wysłaniu do Ukrainy konwoju miejskich autobusów. Na razie autobusy przechodzą badania i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ruszą w stronę Lwowa.

fot. PKM Katowice
Autobusy do Lwowa ze Śląska

Marcin Krupa napisał w mediach społecznościowych o decyzji, którą podjął po wizycie w Ukrainie. Wtedy mer Lwowa miał poprosić prezydenta Katowic o autobusy. Ze względu na wybuch wojny w Ukrainie miliony uchodźców opuszczają swoje domy, dlatego też rośnie potrzeba związana z transportem osób. Po dotarciu autobusów na miejsce polskich kierowców zastąpią ukraińscy.

Współpraca miejskich PKM

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że PKM w Sosnowcu razem z tyskim i katowickim PKM-em wyśle za granicę miejskie autobusy. Pojazdy przed wyruszeniem przejdą badania techniczne oraz zostanie sprawdzony ich stan.

Z Katowic wyjadą trzy niskopodłogowe autobusy, w każdym z nich jest 29 miejsc siedzących i 69 stojących. Tychy planują wysłać 7 pojazdów. – Autobusy wiozą dary do Lwowa, akcja jest koordynowana przez Katowice, biorą w niej również udział Sosnowiec i Tychy – informuje PKM Katowice.

Sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy

Polska Straż Graniczna poinformowała, że od początku napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło 1 893 000 osób. We wtorek 15 marca 2022 r. Straż Graniczna odprawiła 66,6 tys. osób, najwięcej z nich bo 20,8 tys. przekroczyło granice w Medyce.

Autobusy do Lwowa ze Śląska
Punkt przyjmowania wniosków o PESEL w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy od 16 marca. Konieczne zdjęcie i odciski palców

Autor: Katarzyna Pachelska

16/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon