Katowice zorganizowały wypożyczalnię rowerów dla uchodźców z Ukrainy. Bezpłatną

To chyba jedyna taka inicjatywa w regionie. Katowice uruchamiają wypożyczalnię rowerów dla uchodźców z Ukrainy, którzy są zakwaterowani w dawnych akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego w dzielnicy Ligota. Jazda "na kole" dla uchodźców będzie darmowa.

D. Czapla
Wypożyczalnia rowerów dla ukraińskich uchodźców

To będzie niecodzienna wypożyczalnia, bo - po pierwsze - sprzęt będzie do wykorzystania za darmo przez uchodźców. Po drugie - rowery i hulajnogi do niej podarowali mieszkańcy Katowic w ramach zbiórki "Koło na start".

Zbiórka rowerów i hulajnóg w Katowicach. 60 sztuk sprzętu

W marcu miasto ogłosiło zbiórkę rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy, żeby ułatwić im aklimatyzację w Katowicach.

- Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do dwóch punktów zbiórki, w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt jest w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton.

Wypożyczalnia rowerów dla uchodźców z akademików UE

Jednoślady przechodzą podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach. Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym:

  • 8 rowerów dla dorosłych,
  • 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych,
  • 14 hulajnóg i kilka par rolek,

została w tym tygodniu przewieziona do akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej, gdzie przebywa aktualnie ok. 400 osób z Ukrainy.

O opuszczonych od 3 lat akademikach w Ligocie, które zyskały nowe życie pisaliśmy w marcu: Akademiki w Ligocie już przyjmują uchodźców. Zobacz, jakie mają tu warunki. Zdjęcia i wideo

Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię „Koło na start”, dzięki czemu podarowany sprzęt służy wszystkim zainteresowanym. Jako pierwsze ze sprzętu z radością zaczęły korzystać dzieci. – Połowa rowerów już jest wypożyczonych – cieszy się Jarosław Lenartowski, kierownik akademików, w godzinę po dostarczeniu sprzętu na miejsce. Przyznaje, że również tego tu teraz potrzeba. – Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób, organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie – dodaje.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie będą systematycznie zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: katoobywatel@katowice.eu.

W Katowicach funkcjonuje od 1 kwietnia, po zimowej przerwie, system rowerów miejskich, ale te są płatne. Więcej: Sezon na rowery miejskie 2022 w Katowicach już się zaczął. Będą nowe stacje w całym mieście

Zbiórka wciąż trwa

Jeśli ktoś jeszcze chciałby włączyć się do akcji - rowery i inne jednoślady, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7 do 15, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15 do 17 i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon