Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pierwszą w Europie i trzecią strefą na świecie według rankingu „Financial Times”. Zaskoczeni?

KSSE najlepszą strefą ekonomiczną w Europie w rankingu fDi’s Global Free Zones of the Year 2022 „Financial Times”. Nie pierwszy raz. Co więcej, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest trzecią na świecie.

Twitter/ KSSE SA
Janusz Michałek

Według rankingu „Financial Times” najlepszą strefą na świecie jest, promująca między innymi sektor kryptowalut i tworząca system handlu towarami, DMCC z Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), z którą – dodajmy – KSSE współpracuje, przed Dalian Free Trade Zone (Chiny) i właśnie Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Co ciekawe, w pierwszej „dziesiątce” rankingu jest w sumie siedem stref z ZEA bądź Polski; odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu są specjalne strefy ekonomiczne z Pomorza i Łodzi. W działającej od 2002 roku DMCC funkcjonuje dziś 21 tysięcy firm, z których 361 działa w sektorze kryptowalut.

Dalian Free Trade Zone to z kolei największa strefa w północnych Chinach. Jest wysoko oceniana ze względu na atrakcyjność inwestycyjną, stawianie na rozwój technologii i „elastyczność regulacyjną”. W zeszłym roku południowokoreański SK Hynix przejął w Dalian działalność firmy Intel i zainwestował w nową fabrykę. W Dalian Free Trade Zone działają również duże chińskie i zagraniczne koncerny motoryzacyjne, takie jak Chery Automobile, chińsko-japoński JV Dongfeng-Nissan czy niemiecki Volkswagen. Nic zatem dziwnego, że w takim towarzystwie obecność KSSE jest dużym sukcesem. Jednak nie pierwszym. W latach 2015-2017 oraz 2019 i 2021 była już najlepsza w Europie, a na świecie w 2019 roku – druga. Tym razem KSSE wyróżniono za działania na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, a także na rzecz środowiska naturalnego, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.

Bardzo się z tego cieszymy, tym bardziej, że pozycję lidera w Europie utrzymujemy od sześciu lat – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Oczywiście pierwsze miejsce na świecie jest „zarezerwowane” dla DMCC w Dubaju, ale przez tamtejszą strefę przechodzą kawa, herbata, diamenty, złoto… My za to mamy inny skarb: ludzi, w tym zdolnych, wykształconych menedżerów. Opieramy się także na „złotym trójkącie”: samorząd – nauka – biznes.

Jak zaznacza prezes Michałek, siłą KSSE jest też różnorodność. Strefa funkcjonuje w wielu regionach województwa śląskiego; także w Zagłębiu, na Podbeskidziu czy w Częstochowie.

Mimo pandemii i obaw, co miejscami pracy, ostatnie lata były dla nas rekordowe – podkreśla Janusz Michałek. – Obecna sytuacja geopolityczna także jest trudna, a do tego – kryzys energetyczny. Dotyczy on jednak całego świata, nie tylko nas. Od przejścia na „zieloną energię” nie uciekniemy, jestem jednak przekonany, że na transformacji energetycznej możemy wygrać.

W Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną zainwestowano już do tej pory 45 miliardów złotych. W KSSE działa ponad 540 firm z Polski i z zagranicy, jest też ponad 90 tysięcy miejsc pracy.

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomiu"

Może Cię zainteresować:

Bytom rewitalizuje centrum miasta. Szef KSSE: "Inwestycje zwrócą się, bo ludzie będą chcieli tu żyć i pracować"

Autor: Patryk Osadnik

21/06/2022

Janusz Michałek

Może Cię zainteresować:

„Bytom wytwarzał 2 proc. PKB kraju. Niewiarygodne”. A dziś? Prezes KSSE o przyszłości miasta

Autor: Marcin Zasada

08/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Płuca smogowe Katowice

Idą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Oto szczegóły

Solidarność i Sierpień 80 ramię w ramię w obronie interesów huty

Zapowiada się zaostrzenie hutniczego protestu

Pieniądze

Miasta dostały miliony złotych i... wcale się nie cieszą

Tarnowskie góry oświetlenie

Tarnowskie Góry i Świerklaniec zaciskają pasa

Termostat kaloryfera

Będą podwyżki za centralne ogrzewanie. Duże podwyżki!

Skladowisko odpadow Sosnowiec

Za śmieci od sąsiadów dziękujemy. Nie weźmiemy, mamy własne

Teren przy Armii Krajowej tu będzie Kaufland

Wiadomo, kiedy zacznie się budowa nowego marketu