Kierunek GZM: inauguracja święta Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie

1 lipca 2023 to 6. rocznica powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Kierunek GZM to święto Metropolii. W tym roku odbywa się II edycja tego wydarzenia. Święto trwa symboliczną liczbę godzin – 41 (tyle gmin wchodzi w skład Metropolii). Impreza wystartowała w sobotę o godzinie wschodu słońca, czyli o 4:36.

Moment rozpoczęcia akcji świętowano na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Inauguracja wydarzenia Kierunek GZM odbyła się o 4:36, czyli dokładnie o wschodzie słońca.

Zamek położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa (źródło).

Program święta Kierunek GZM w Będzinie:

8:00 | 9.30 | 11.00 – Spływy kajakowe.

Przejście z Wzgórza Zamkowego na Plażę Miejską, gdzie rozpocznie się spływ.
Zakończenie spływu na bulwarach Czarnej Przemszy.

9:00 – Pokaz kulinarny „Masterchef”.

Pokaz prowadzony przez Krzysztofa Bigusa – finalistę VII edycji programu „Masterchef”.

od 8.00 – Śniadanie w Metropolii

Rodzinny piknik połączony z konkursem na kosz piknikowy. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych kocy i prowiantu.
O godz. 10.00 degustacja potraw przygotowanych w ramach pokazu kulinarnego.
Do 11.00 zgłaszanie koszy do konkursu. Jury oceni kreatywność, estetyka, pomysłowość oraz ekologiczność koszy. W konkursie przewidziane są trzy nagrody.

11:00 – inscenizacja historyczna pt.: „Śniadanie u Króla” KRÓLEWSKIE ŚNIADANIE W METROPOLII, czyli Z TRADYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ.

8.30-9.30 | 9.45-10.45 | 11.00-12.00 – Joga z muzyką na żywo.

Podstawowym elementem programu Kierunku GZM są mikrowycieczki po całym obszarze Metropolii. Towarzyszą im też inne atrakcje o multisensorycznym charakterze, np. warsztaty, animacje, konkursy, gry miejskie. , Impreza zakończy się 2 lipca o 21:36.

Nazwa Będzin starsza niż dynastia Piastów

A przy okazji, mamy dla Was 5 nieznanych faktów z historii zamku w Będzinie.

  1. Mityczne słowo "będziem" (lub "będziemy") przypisuje się nie tylko Kazimierzowi Wielkiemu. W XIX wieku odnotowano inną wersję tej legendy, w myśl której wypowiedział je imiennik i przodek ostatniego Piasta na wawelskim tronie - Kazimierz w roku 1041. Inne z kolei podanie wywodzi nazwę Będzina od rycerza Bolesława Chrobrego imieniem Benda. Jednak Bendy próżno by szukać na kartach najstarszych polskich kronik czy innych źródeł. Jakowyś czeski rycerz Beneda wchodził w skład orszaku księżnej Judyty, zony Władysława Hermana, jednak wiemy, że w tamtych czasach (koniec XI wieku) gród na Górze Zamkowej istniał już od dawna. Wały grodziska poprzedzającego istniejący do dziś zamek gotycki istniały przynajmniej w połowie wieku X, czyli jeszcze nim Mieszko I, najstarszy z historycznych Piastów zdecydował się przyjąć chrzest. A spłonęły pod koniec X stulecia, w pierwszych latach panowania w Polsce Bolesława Chrobrego.
  2. Nazwa Będzina jest nazwą bardzo starą, o rodowodzie dawniejszym niż nawet dynastia Piastów i państwo polskie. Jest to nazwa z tej samej rodziny, co Oświęcim, Cieszyn czy Bytom. Tego typu nazwy patronimiczne (czyi wywodzące się od osoby, np. założyciela miejscowości) należą do najbardziej archaicznych. Nazwy o końcówkach "-ice" czy nawet "-ów" są od nich przeważnie o wiele młodsze. Czyżby Będzin był starszy niż Kraków? To zupełnie możliwe.
  3. Zamek w Będzinie tak czy inaczej ma coś wspólnego z Wawelem! Obydwie fortece powstały z bardzo podobnej przyczyny: tak Góra Zamkowa, jak i Wawel strzegły przepraw na rzekach. W podobny sposób jak władca Wawelu panował nad pradawną przeprawą przez Wisłę, tak i pan będzińskiego grodu mógł kontrolować bród na Czarnej Przemszy. Mało tego - podobnie jak u stóp Wawelu funkcjonowała przystań dla kursujących Wisłą kupieckich statków, tak i Będzin stanowił przystań dla żeglugi śródlądowej. I to ważniejszą, niż mogłoby się nam dziś wydawać. We wczesnym średniowieczu pomiędzy górną Przemszą a górną Wartą istniała przewłoka - odcinek, na którym towary, a nawet łodzie transportowano lądem. Stanowiła to wielkie udogodnienie dla kupców, którzy tym korzystnym skrótem mogli pokonywać wododział Wisły i Odry. Przewłoka ta znajdowała się w okolicy Siewierza, Poręby i Mrzygłodu. Będzin też musiał odgrywać ważną rolę na prowadzącym do niej śródlądowym szlaku.
  4. Niewykluczone, że na strategicznym wododziale usadowili się również wikingowie. Śladem tego może być nazwa wsi Warężyn (również archaiczna) w powiecie będzińskim, wiązana z Waregami. Nazywano tak wikingów, osiadłych na Rusi. A już na pewno Waregowie bywali w okolicach Będzina, podróżując przebiegającym tędy szlakiem z Rusi na zachód Europy.
  5. Pamiątką po pobycie wikingów w tych stronach może być tzw. normański miecz z XI-XII wieku, odnaleziony w Boleradzu (dzisiejsza ulica w Będzinie-Grodźcu, niegdyś samodzielna osada). Normański miecz niekoniecznie musiał należeć do wikinga. Jednak wikingowie handlowali taką bronią. A także nieraz finalizowali proces jej produkcji, wykańczając ją i zdobiąc w swoim charakterystycznym stylu. Zatem odkrycie takiego miecza na terenie Będzina i tak wskazuje na przynajmniej handlowe związki tych terenów z Normanami. Miecz z Boleradza jest unikatowy na terenach południowej Polski, gdzie jak do tej pory nie odnaleziono ani jednego egzemplarza podobnej broni (wszystkie dotychczas odnalezione pochodzą z Polski północnej). Ten wyjątkowy zabytek można zobaczyć w Pałacu Mieroszewskich, mieszczącym się w Będzinie przy ulicy Gzichowskiej 15, gdzie eksponowany jest na wystawie stałej „W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie - archeologia terenów dzisiejszego Będzina”.
Zamek w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Kierunek jeden, wypraw ponad 130. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ruszyło w sobotę o wschodzie słońca w Będzinie

Autor: Maciej Poloczek

30/06/2023

Palac w plawniowicach

Może Cię zainteresować:

Jak żeś taki mądry, to nam powiedz, czy Pławniowice to Ballestremowie czy Obajtek. QUIZ na Kierunek GZM

Autor: Tomasz Borówka

29/06/2023

Kosciol sw ducha tychy nowosielski

Może Cię zainteresować:

Piramida. Tam boazeria, na niej dzieła wielkiego malarza. Jak Niemczyk spotkał w Tychach Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

01/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon