Kierunek GZM - rycerskie Gliwice czekają na odkrycie

Centrum Kultury Victoria zaprasza na spacer organizowany w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. Rycerskie Gliwice to podróż w czasie o kilka wieków, w poszukiwaniu śladów średniowiecznej przeszłości w mieście. Na uczestników spaceru czekać będzie średniowieczne miasteczko z przeróżnymi atrakcjami na końcu trasy.

Zdjecie glowne

Trasa prowadzić będzie przez znane miejsca na gliwickim starym mieście, ale pokazana z zupełnie innej strony. Organizator chce pokazać, co zachowało się z dawnego średniowiecznego miasta, jakie ślady przeszłości można do dzisiaj znaleźć. Uczestnicy zobaczą pozostałości obwarowań miejskich, odkryją historię zamku oraz poznają bliżej dawnych mieszkańców Gliwic. To opowieść o początkach miasta, które jako jedne z kilku w metropolii posiada historię sięgającą XIII wieku.

Godziny spacerów: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Start: Rynek, pod fontanną Neptuna

Trasa: Rynek (start) – Krótka – Plac Inwalidów Wojennych – Kościelna – Brama Czarna – Siemińskiego – Kościół Wszystkich Świętych – Raciborska – Kaczyniec – Grodowa – Bytomska – Mikołowska – Zameczek Piastowski

W tę wyjątkową podróż w czasie, uczestników zabiorą przewodnicy:

Kamil Iwanicki

Silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic oraz Śląskie Stwory i Potwory. Autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”.

Anna Strzeszewska

Absolwentka wydziału turystyki na AWF Kraków, Przewodnik turystyczny od ponad 20 lat. Autorka licznych publikacji o tematyce historycznej i krajoznawczej.

UWAGA! Obowiązują zapisy, przez e-maila: projekty@ckvictoria.pl oraz telefonicznie – tel. +48 32 444 28 12 wewn. 14

Plac pod Zameczkiem Piastowskim zamieni się w prawdziwą rycerską wioskę. To właśnie na nim pojawią się takie atrakcje jak: zbrojownia, stanowisko szermiercze, warsztaty pisarskie, warsztaty garncarskie, trening rycerski, tor przeszkód dla chętnych oraz gry i zabawy średniowieczne. Warsztaty odbywać się będą w godzinach od 12:00 do 17:30 na skwerze Salgotarjan.

Więcej na ckvictoria.pl

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon