Klimatyzacja w domu - czy to się opłaca?

Doskwierają ci upały w domu, a nie możesz porzucić obowiązków i wybrać się nad wodę, by w cieniu przeczekać najwyższe temperatury? Jest na to sposób: klimatyzacja! Kojarzona głównie z biurami, w coraz większym stopniu wkracza też do domów i mieszkań. Jaki jej rodzaj wybrać i jakie są alternatywy?

Klimatyzacja w domu - czy to się opłaca?

Klimatyzator przenośny - co takiego?

Szukając ochłody, możesz zdecydować się na klimatyzator typu split lub klimatyzator przenośny. Pierwszy oznacza system, w którym masz jednostkę wewnętrzną, instalowaną w mieszkaniu, a także zewnętrzną - poza nim. Wybierając to rozwiązanie, musisz liczyć się z wysokimi kosztami oraz koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Dodatkowo, całość powinieneś zaplanować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem - specjalistyczne serwisy, które się tym zajmują, mają zwykle zajęte kalendarze na całą wiosnę.

Dlatego wiele osób decyduje się na drugą, mniej kosztowną opcję, czyli klimatyzator zewnętrzny. To urządzenie, które możesz łatwo kupić online - nie potrzebujesz też czynić żadnych specjalnych przygotowań w domu. Zakup klimatyzatora przenośnego to koszt ok. 2000 zł - sporo mniej niż przy urządzeniu typu split. Sprzęt możesz łatwo transportować z pokoju do pokoju za pomocą wygodnych kółek. Jedyne, o co musisz zadbać, to dostęp do okna i odpowiednie uszczelnienie.

Czy klimatyzator przenośny ma wady? Zajmuje w domu nieco miejsca - zwykle więcej niż jednostka wewnętrzna klimatyzatora typu split. Pamiętaj jednak, że w czasie, gdy go nie używasz, możesz swobodnie przechować urządzenie w pomieszczeniu gospodarczym! Klimatyzator generuje też określony hałas - musisz zdecydować, czy ci on nie przeszkadza. Jeśli stwierdzisz, że urządzenie pracuje za głośno, możesz rozważyć inne sposoby na ochłodę w domu.

Klimatyzator - ile to kosztuje?

Zakup samego urządzenia przenośnego jest dużo niższym wydatkiem niż przy klimatyzatorze typu split. Informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej łatwo znajdziesz w specyfikacji każdego produktu. Ze sprzętu możesz korzystać tylko w najgorętsze dni, gdy upał stanie się nie wytrzymania. Większość modeli ma też różne tryby intensywności pracy.

Czy taki wydatek się opłaca? Zdecydowanie tak! To prosty sposób na to, by trwale i efektywnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Korzystając z innych sposobów na szukanie ochłody w domu, redukcja ciepła nie będzie tak efektywna!

A jeśli nie klimatyzator, to co?

Pewnie spotkałeś się z określeniem klimator, który - ze względu na podobieństwo nazwy - może być mylony z klimatyzatorem. To sprzęt, który konstrukcją przypomina wentylator. Powietrze przechodzi w nim przez zimną wodę (lub wodę z lodem), przynosząc ulgę w upałach. Sprzęt nie chłodzi aż tak efektywnie jak klimatyzator, ale wyróżnia się atrakcyjną ceną - kupisz go za kilkaset złotych! Zwykle pełni również funkcję nawilżacza powietrza.

Szukasz jeszcze innych propozycji? Możesz skorzystać z różnego typu wentylatorów, dostosowanych do wielkości twojego pokoju i potrzeb. Zwykle do domu kupuje się kilka sprzętów tego typu lub szuka na tyle mobilnego urządzenia, by łatwo było je przenosić z pokoju do pokoju.

Upały potrafią dać się we znaki. Na szczęście - z pomocą przychodzi technologia! Zobacz ranking klimatyzatorów przenośnych w sklepie MediaMarkt i wybierz najlepszy model! Ulga w gorącu - gwarantowana!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon