Koalicja PO i Nowej Lewicy? "Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i zaczął je wykorzystywać"

Donald Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i dobrze odbierane przez społeczeństwo, więc zaczął je wykorzystywać, ale nie wolno zapominać, że wyszły one od środowisk lewicowych - powiedział poseł Maciej Kopiec w "Gościu Dnia" Radia Piekary.

FB: Donald Tusk
Donald Tusk

Donald Tusk podczas jednego ze swoich ostatnich wystąpień zapowiedział rozdział państwa od Kościoła, który zamierza wprowadzić po wygranych wyborach do Sejmu i Senatu. Te odbędą się najprawdopodobniej w 2023 roku.

- Podnosi mnie na duchu, że postulaty, o których od dawna mówią środowiska lewicowe, są zauważalne. Świeckie państwo to podstawa państwa prawego i sprawiedliwego - powiedział w poniedziałek, 23 maja, poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec w "Gościu Dnia" Radia Piekary. - Choć pamiętam politykę Platformy Obywatelskiej z lat 2007-2015, kiedy trudno było mówić o jakichkolwiek standardach świeckiego państwa - dodał.

Na czym według posła Nowej Lewicy powinien polegać rozdział państwa od Kościoła?

- To zapewnienie obywatelom, którzy wierzą, prawa do wiaty, a obywatelom, którzy nie wierzą, prawa do jej braku i zapewnienie równości między nimi. To m.in. walka z patologiami, które obserwuje podczas swoich interwencji poselskich. Mam na myśli np. osoby pokrzywdzone przez księży, którzy są w tych sprawach faworyzowani (...) Spójrzmy także na przedsiębiorców, którzy płacą różnorakie podatki, tymczasem kuria warszawska wynajmuje pomieszczenia na cele biurowe i twierdzi, że zyski przeznacza w całości na cele kultu religijnego, więc podatków nie odprowadza od tego wcale - wytłumaczył Maciej Kopiec.

Czy do najbliższych wyborów Platforma Obywatelska pójdzie w koalicji z Nowa Lewicą?

- Donald Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i dobrze odbierane przez społeczeństwo, więc zaczął je wykorzystywać, ale nie wolno zapominać, że wyszły one od środowisk lewicowych - podkreślił Maciej Kopiec.

Dodał, że do wyborów jest jeszcze dużo czasu i nie można mówić o jakiejkolwiek koalicji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Mejer Pieronczyk

Pierwsze wyniki II tury: Pierończyk zdecydowanie prowadzi

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

Sejmik o Funduszu Górnośląskim: czemu odwołano jego prezesa?

Głosowanieurna

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Ruda

Wybory

Walka rozstrzygnie się między trzema kandydatami?

Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Krzysztof Mejer przedstawił szczegółowy program wyborczy

Lekcje godki

Krzysztof Mejer zapowiada regularne lekcje „ślonskij godki”