Koalicja PO i Nowej Lewicy? "Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i zaczął je wykorzystywać"

Donald Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i dobrze odbierane przez społeczeństwo, więc zaczął je wykorzystywać, ale nie wolno zapominać, że wyszły one od środowisk lewicowych - powiedział poseł Maciej Kopiec w "Gościu Dnia" Radia Piekary.

FB: Donald Tusk
Donald Tusk

Donald Tusk podczas jednego ze swoich ostatnich wystąpień zapowiedział rozdział państwa od Kościoła, który zamierza wprowadzić po wygranych wyborach do Sejmu i Senatu. Te odbędą się najprawdopodobniej w 2023 roku.

- Podnosi mnie na duchu, że postulaty, o których od dawna mówią środowiska lewicowe, są zauważalne. Świeckie państwo to podstawa państwa prawego i sprawiedliwego - powiedział w poniedziałek, 23 maja, poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec w "Gościu Dnia" Radia Piekary. - Choć pamiętam politykę Platformy Obywatelskiej z lat 2007-2015, kiedy trudno było mówić o jakichkolwiek standardach świeckiego państwa - dodał.

Na czym według posła Nowej Lewicy powinien polegać rozdział państwa od Kościoła?

- To zapewnienie obywatelom, którzy wierzą, prawa do wiaty, a obywatelom, którzy nie wierzą, prawa do jej braku i zapewnienie równości między nimi. To m.in. walka z patologiami, które obserwuje podczas swoich interwencji poselskich. Mam na myśli np. osoby pokrzywdzone przez księży, którzy są w tych sprawach faworyzowani (...) Spójrzmy także na przedsiębiorców, którzy płacą różnorakie podatki, tymczasem kuria warszawska wynajmuje pomieszczenia na cele biurowe i twierdzi, że zyski przeznacza w całości na cele kultu religijnego, więc podatków nie odprowadza od tego wcale - wytłumaczył Maciej Kopiec.

Czy do najbliższych wyborów Platforma Obywatelska pójdzie w koalicji z Nowa Lewicą?

- Donald Tusk zauważył, że postulaty lewicowe są modne i dobrze odbierane przez społeczeństwo, więc zaczął je wykorzystywać, ale nie wolno zapominać, że wyszły one od środowisk lewicowych - podkreślił Maciej Kopiec.

Dodał, że do wyborów jest jeszcze dużo czasu i nie można mówić o jakiejkolwiek koalicji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

Jerzy buzek wegiel koksowy

Węgiel koksowy znów na liście surowców krytycznych w Unii

Jakub Chełstowski

Radni PiS chcą odwołać marszałka Jakuba Chełstowskiego

Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec przy Sądowej jednak nie imienia Kutza? Będzie ulica

Grzegorz Braun Face

Po wniosku posła ze Śląska – kary dla Grzegorza Brauna

Beztydziyń Star Trek czyli co ma Śląsk i górnictwo do kosmosu

BEZTYDZIYŃ: Słomka zdobył Moskwę a kosmiczna era na Śląsku

Putin i śląska flaga

Ruch Autonomii Śląska na celowniku rosyjskich służb