Koduj z Gigantami na Śląsku i w Zagłębiu, czyli bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Jak wyglądają zajęcia?

Koduj z Gigantami to zajęcia z programowania dla dzieci. Bezpłatne. Odbędą się w siedmiu miastach Śląska i Zagłębia w weekendy 10-11 oraz 17-18 lutego. Są dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu podczas ferii zimowych.

Koduj z gigantami1

Tegoroczne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostaną w Tychach, Jaworznie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Bytomiu oraz Pszczynie. Akcja cieszy się dużą popularnością, dość powiedzieć, że w poprzedniej edycji uczestniczyło ponad 3 tysiące osób ze Śląska i Zagłębia.

Gry i tajniki kodowania

Na czym polegają takie warsztaty? Każde zajęcia trwają półtorej godziny. Trenerzy pokazują uczniom, jak wygląda świat programowania.

– Koduj z Gigantami to często pierwsza przygoda ucznia z programowaniem, dlatego podczas lekcji trenerzy skupiają się na wprowadzeniu dziecka stopniowo w tajniki kodowania. Dzięki wykorzystaniu środowisk dziecięcych i gier, które dzieci i młodzież znają, dużo łatwiej przekazać im wiedzę. Takie gry jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds, które zwykle kojarzą się z godzinami grania na komputerze, podczas zajęć zyskują charakter edukacyjny – podkreślają organizatorzy.

Podczas zajęć praca odbywa się w sposób projektowy, zawsze jest czas na „burzę mózgów” tak, aby każde dziecko mogło się poczuć częścią zespołu. Najważniejsze jednak dzieje się na koniec, podczas testów. To moment, w którym każdy może przetestować swój projekt i razem z innymi uczniami rywalizować poprzez organizowane konkursy i zabawy.

Już po zajęciach uczniowie otrzymują nagranie z lekcji, a także materiały powtórzeniowe, które pozwalają utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach i jeszcze lepiej poznać świat programowania. Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie projekty, które powstają podczas zajęć nawiązują do świata dzieci i ich zainteresowań. Dzięki takim rozwiązaniom, znacznie łatwiej jest trafić do młodych umysłów z odpowiednią dawką wiedzy.

Zajęcia dla różnych grup wiekowych

Zajęcia w ramach akcji Koduj z Gigantami polegają na stworzeniu własnego projektu programistycznego, gry komputerowej, strony internetowej lub aplikacji mobilnej (zależnie od wybranej tematyki). Każdy z warsztatów został zaplanowany i dostosowany przez doświadczonych trenerów do wieku dzieci i młodzieży:

Dzieci od 7 do 9 lat:

  • zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch,
  • zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education.

Dzieci od 10 do 12 lat:

  • zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch,
  • zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education,
  • zajęcia z wykorzystaniem App Inventor.

Młodzież od 13 do 18 lat:

  • zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python,
  • zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#.

Nie trzeba chyba przypominać, że w świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywani problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i – co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń – etyczny. Tworząc własne projekty, każdy jest w stanie nauczyć się elastycznego i kreatywnego podejścia nie tylko do nauki, ale również pracy w grupie.

Można się jeszcze zapisać!

Na bezpłatne, stacjonarne warsztaty Koduj z Gigantami można się na nie zapisać. Decyduje kolejność zgłoszeń! Warsztaty stacjonarne odbywają się w salach szkoleniowych Gigantów Programowania w Tychach, Jaworznie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Bytomiu oraz Pszczynie. Zapisy na warsztaty odbywają się w formie telefonicznej pod nr 536-202-208 lub poprzez formularz online.

W zeszłorocznej akcji Koduj z Gigantami udział wzięło ponad 3 tysiące osób.


Organizatorem akcji są Giganci Programowania Silesia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji, Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz NASK.

Ślązag jest jednym z patronów medialnych akcji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon