Koleje Śląskie dojeżdżają już do lotniska w Pyrzowicach. Od 10 grudnia działa połączenie na linii S9 Częstochowa-Tarnowskie Góry

Od niedzieli 10 grudnia 2023 r. działa połączenie kolejowe do lotniska w Pyrzowicach. Kolejami Śląskimi dojedziemy na razie tylko z kierunków Częstochowa i Tarnowskie Góry (przez Zawiercie). Z Katowic, Gliwic, Tychów czy Bytomia dojazd bezpośredni koleją do lotniska Katowice Airport ma być możliwy dopiero po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice.

Pierwszy skład nowego połączenia na linii S9 Częstochowa-Tarnowskie Góry wjechał na stację Pyrzowice Lotnisko o godz. 1:14. Lotnisko Katowice Airport działa przez całą dobę, i tak też jeżdżą pociągi.

Data 10 grudnia nie jest przypadkowa, bo to pierwszy dzień obowiązywania nowego rozkładu jazdy. Największą nowością w ofercie Kolei Śląskich jest właśnie uruchomienie połączenia na linii S9 Częstochowa – Tarnowskie Góry, dzięki któremu pasażerowie i pracownicy lotniska Katowice w Pyrzowicach zyskali możliwość dojazdu do portu lotniczego kolejnym środkiem transportu – pociągiem. Codziennie na tory wyjedzie 20 pociągów relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry.

20 pociągów dziennie 7 dni w tygodniu

Pociągi na linii S9 kursują przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych:

 • Częstochowa,
 • Częstochowa Raków,
 • Poraj,
 • Myszków,
 • Zawiercie,
 • Poręba,
 • Siewierz,
 • Mierzęcice,
 • Pyrzowice Lotnisko,
 • Miasteczko Śląskie Centrum,
 • Tarnowskie Góry.
– Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich – mówi Patryk Świrski, prezes Spółki. – W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu – dodaje prezes Kolei Śląskich.

Z nowego połączenia mają zyskać pasażerowie, ale też pracownicy Katowice Airport

Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, czyli popularne „Elfy 2”. Pociągi kursują średnio co 2,5 godziny, a przejazd w specjalnej „Taryfie lotniskowej” do Pyrzowic z Tarnowskich Gór kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia 10,40 zł, a z Częstochowy 19,80 zł. Czasy przejazdów wynoszą, odpowiednio: 17, 22 i 57 minut.

– Uruchomienie przez Koleje Śląskie połączenia, które przebiega przy Katowice Airport to ważne wydarzenie. Do tej pory katowickie lotnisko było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją. Ze stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko będą korzystali nie tylko nasi klienci, ale także pracownicy portu. Katowice Airport to duży zakład pracy, zatrudnionych jest tu około 4 tys. osób, do końca dekady liczba pracowników wzrośnie do nawet 7 tys. Szacujemy, że w 2028 roku z usług lotniska będzie korzystało około 8 mln pasażerów rocznie. Do tego czasu w Katowice Airport chcemy zintegrować transport lotniczy, drogowy i kolejowy. Za cztery lata planujemy oddać do użytku nowy główny terminal pasażerski i multimodalne centrum przesiadkowe. Obydwa obiekty połączone będą tunelem ze stacją kolejową – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.
Koleje Śląskie Impuls

Może Cię zainteresować:

Ruszają pociągi do Pyrzowic. W życie wchodzi nowy rozkład jazdy kolei. Co w nim znajdziemy?

Autor: Michał Wroński

08/12/2023

Stacja Pyrzowice lotnisko

Może Cię zainteresować:

Stację kolejową w Pyrzowicach od lotniska dzieli 450 metrów. Dużo? To się zmieni

Autor: Michał Wroński

27/07/2023

DSC 4969

Może Cię zainteresować:

Wszystko, co warto wiedzieć o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich

Autor: Reklama

24/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon