Koleje Śląskie uruchamiają bezpośrednie połączenie z Katowic do Bohumina

Od najbliższej niedzieli (10 grudnia 2023 r.) w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich pojawią się bezpośrednie połączenia z Katowic do czeskiego Bohumina. Do tej pory wybierający się tam podróżni musieli przesiadać się w Chałupkach.

mat. PKP PLK
Stacja Katowice

Koleje Śląskie reaktywowały (po dwuletniej przerwie) połączenia do Bohumina w czerwcu. Tyle, że nie były to połączenia bezpośrednie. Jadący od strony Katowic pasażerowie musieli przesiadać się w Chałupkach. Jak tłumaczyli przedstawiciele przewoźnika wynikało to ze zmiany uwarunkowań prawnych dotyczących wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Chodziło o kwestie standardów łączności oraz przejazd na torze testowym, a także uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego. Dopełnienie tych procedur wymagało czasu i wiązało się z niemałymi kosztami (szacowano je nawet na ok. 1,5 mln. zł).

Stąd początkowo zdecydowano się na rozwiązanie hybrydowe - obsługę taborową i maszynistów miały zapewniać Koleje Czeskie, zaś drużynę konduktorską i taryfę przewozową Koleje Śląskie. W tym modelu połączenie było realizowane od 11 czerwca, co marszałkowską spółkę miało kosztować ok. 300 tys. zł. Za tą kwotę na trasie Bohumin – Chałupki – Bohumin uruchomiano trzy pary połączeń dziennie.

Bezpośrednie połączenie Katowice - Bohumin od 10 grudnia 2023 r.

Od najbliższej niedzieli, czyli od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy na kolei liczba realizowanych przez KŚ połączeń do Bohumina wzrośnie do pięciu. Pociągi z Katowic odjeżdżać będą o godzinie 6.20; 10.33; 12.21; 14.25 oraz 17.23. Na miejsce - w większości przypadków - mają dotrzeć w ciągu niespełna 2 godzin. Z Bohumina do Katowic pociągi mają odjeżdżać o godzinie 8.43; 12.42; 14.44; 16.35 i 20.52.

I jeszcze jedno, tym razem będą to już połączenia bezpośrednie, bez przesiadek. Po drodze pociągi będą zatrzymywać się m.in. w Katowicach Ligocie, Mikołowie, Łaziskach Górnych, Orzeszu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Chałupkach.

Czeski Bohumin to prawdziwe kolejowe „okno na świat”. Przez stację przebiega ważna kolejowa magistrala prowadząca z jednej strony do Ołomuńca i Pragi, z drugiej natomiast w stronę Żyliny, Popradu i Koszyc na Słowacji. Łatwo stąd także dostać się do Bratysławy, co otwiera dalej sposobność dotarcia do Wiednia.

Koleje Śląskie Impuls

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic blokowana przez remonty. Lepsza oferta pod koniec dekady?

Autor: Michał Wroński

27/11/2023

Centralny port komunikacyjny

Może Cię zainteresować:

Śląsk nie chce szybkiej kolei do CPK, choć u nas w kolej inwestuje się miliony. Rozumiecie ten paradoks?

Autor: Michał Wroński

24/11/2023

Katowice Pociag PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

PKP Intercity przedstawiło nowy rozkład jazdy. Nowy pociąg do Berlina i omijanie Katowic

Autor: Michał Wroński

22/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon