Koleje Śląskie wśród najbardziej punktualnych samorządowych przewoźników

Koleje Śląskie w pierwszej trójce najbardziej punktualnych samorządowych przewoźników na polskiej kolei w roku 2022. Takie dane przynosi najnowszy raport Urzędu Transportu Kolejowego. Lepiej jednak się do tych optymistycznych wyników za bardzo nie przywiązywać.

fot. PKP PLK
Pociąg Kolei Śląskich
- Pasażer kolei ma prawo oczekiwać punktualnego przyjazdu pociągu i jak najmniejszych utrudnień podczas podróży – tak w komentarzu do wyników raportu na temat punktualności pociągów pasażerskich w 2022 r. pisze prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra.

Z przedstawionego przez Urząd zestawienia wynika, że pasażerowie Kolei Śląskich mają powody do zadowolenia. Osiągnięty przez pociągi tej spółki w ubiegłym roku wynik (92,8 proc.) był najlepszy w ciągu ostatnich czterech lat i aż o ponad 4 punktów proc. lepszy niż w kiepskim roku 2021. Był na tyle dobry, że spółka znalazła się na ósmym miejscu wśród wszystkich analizowanych przewoźników, a jeśli skreślić z listy tych kompletnie efemerycznych (typu Parowozownia Wolsztyn, czy wykonująca w Polsce śladowe przewozy spółka UBB), to realnie pozycja spółki będzie jeszcze lepsza. Z samorządowych przewoźników lepszą punktualnością mogła wykazać się tylko Warszawska Kolej Dojazdowa (udziały mają w niej woj. mazowieckie i gminy tego regionu) oraz trójmiejska PKP SKM (udziały w niej mają m.in. Gdańsk, Sopot i województwo pomorskie).

Punktualność przewozów pasażerskich w 2022 r.
Punktualność przewozów pasażerskich w 2022 r. Mat. UTK

Poza poprawą własnej punktualności, wpływ na wysoką pozycję Kolei Śląskich w zestawieniu UTK mają również gorsze niż do tej pory wyniki innych samorządowych spółek (m.in. Kolei Mazowieckich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, czy Kolei Wielkopolskich). Warto też pamiętać, że w statystykach UTK za spóźnione uznaje się te pociągi, których czas spóźnienia przekracza 5 minut i 59 sekund. Mniejsze spóźnienia nie są wliczane do wskaźnika punktualności. No i jeszcze jedno, w kontekście mającej się rozpocząć za kilka miesięcy przebudowy katowickiego węzła kolejowego - lepiej nie przyzwyczajać się do takich wyników KŚ.

Jeśli idzie o wyniki innych spółek, których pociągi obecne są na torach w naszym regionie, to PolRegio (kursujące np. z Katowic do Krakowa, czy z Gliwic do Opola) miało punktualność na poziomie niespełna 89 proc. , a obsługujące połączenia dalekobieżne PKP Intercity – 66,6 proc.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Ruda Chebzie

Może Cię zainteresować:

Metropolia dokłada się do inwestycji w Kolei Plus. Zapłaci też za kursowanie pociągów

Autor: Michał Wroński

05/12/2022

Pociągi PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Czy na pewno jest sens budować dwie linie kolejowe z Katowic do Jastrzębia – Zdroju?

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon