Kolejne zablokowane połączenie z Pyrzowic. ULC zwleka z wydaniem zgody na loty do Erywania

Urząd Lotnictwa Cywilnego po raz kolejny zablokował połączenie lotnicze z Pyrzowic. Tym razem chodzi o loty z lotniska Katowice Airport do Erywania w Armenii. Brak zezwolenia na uruchomienie tej trasy oznacza, że powtarza się sytuacja z umową z Turkish Airlines, którą ostatecznie przejęło lotnisko w Krakowie.

pexels
Wizz Air - zdjęcie poglądowe

Linia lotnicza Wizz Air poinformowała, że musi przełożyć start nowej trasy z Pyrzowic do Erywania z końca kwietnia na początek lipca. Decyzja ta wynika z faktu, że Urząd Lotnictwa Cywilnego wciąż nie wydał zezwolenia na uruchomienie tego połączenia.

- Wizz Air jest rozczarowany postawą polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który od stycznia 2023 roku zwleka z decyzją o zezwoleniu Wizz Air na uruchomienie połączenia z Katowic do Erewania, mimo że UE podpisała z Armenią umowę o wspólnej przestrzeni powietrznej, w ramach której zarówno unijni, jak i armeńscy przewoźnicy mogą obsługiwać połączenia lotnicze pomiędzy krajami Unii a Armenią bez żadnych dodatkowych wymogów. Urząd Lotnictwa Cywilnego ogranicza tym samym możliwość podróżowania polskim pasażerom i wstrzymuje rozwój polskich portów regionalnych, uniemożliwiając uruchomienie nowych połączeń do Armenii - czytamy w oświadczeniu węgierskich linii lotniczych.

Wizz Air poinformował, że pasażerowie, których rezerwacji dotyczą zmiany w rozkładzie lotów, są informowani na bieżąco i mają możliwość skorzystania z bezpłatnej zmiany rezerwacji, uzyskania pełnego zwrotu kosztów lub 120% pierwotnej wartości rezerwacji w formie punktów na koncie WIZZ.

- Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem biur podróży, w tym internetowych biur podróży, powinni skontaktować się z firmą, w której kupili bilety - informuje przewoźnik.

W co gra Urząd Lotnictwa Cywilnego?

To kolejny w ostatnich tygodniach zastanawiający pokaz opieszałości ze strony ULC. Wcześniej polscy urzędnicy zwlekali z wydaniem pozwolenia na połączenie Pyrzowice-Stambuł, mimo że, podobnie jak w przypadku lotów do Erywania, znany był już termin inauguracji nowej trasy. Były nawet gotowe biura i catering dla pasażerów podróżujących z Turcji. Sprawa z Turkish Airlines skończyła się w ten sposób, że Turcy wycofali się z Pyrzowic i połączenie ze Stambułem zyskało lotnisko w Krakowie.

Czy w przypadku lotów do Erywania ten schemat się powtarza? Niewykluczone, że jest to kolejne podejście pod ograniczenie siatki połączeń w Pyrzowicach kosztem innego portu lotniczego. Będziemy tę sprawę na bieżąco monitorować.

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

PLL LOT chce latać z Pyrzowic do Stambułu. To zablokowało debiut Turkish Airlines

Autor: Michał Wroński

06/03/2023

Turkish airlines loty stambuł pyrzowice

Może Cię zainteresować:

W Pyrzowicach wszystko już było gotowe: bilety, biuro, a nawet dania halal. Tylko Turkish Airlines nie doleciały

Autor: Patryk Osadnik

16/03/2023

Jakub chelstowski marszalek wojewodztwa slaskiego

Może Cię zainteresować:

Loty do Stambułu nie z Pyrzowic. Chełstowski: "Z Krakowa lub wcale. Turkom przystawiono pistolet do skroni"

Autor: Marcin Zasada

14/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon